اشتراک گذاری:

تصویر غذاهایی که حاوی زینک

Zink (ZN)

(آزمایش روی)

 

یافته های طبیعی

Mo1 heme 0_69

 

کاربرد

آزمونی غربالگری برای مسمومیت با سرب و کم خونی فقر آهن است.

 

شرح آزمایش

این آزمون به منظور غربالگری کم خونی فقرآهن یا مسمومیت با سرب انجام می پذیرد. به علاوه از آن برای پایش درمان / مداخله مسمومیت مزمن سرب نیز استفاده می شود. زمانی که بر اثر مسمومیت با سرب تولید "هم" مهار می شود , zinc در گلبول های قرمز ظاهر می گردد. سرب مانع از اتصال آهن به پروتوپورفیرین می شود , اما مانع از اتصال روی نمی گردد. در حال اگر کمبود آهن وجود داشته باشد , به جای ادغام یون فرو جهت تشکیل "هم" یون روی در پروتوپورفیرین گنجانده شده و zinc تشکیل می شود. سطح پروتوپورفیرین روی در حالاتی غیر از مسمومیت با سرب و فقر آهن نیز ممکن است افزایش یابد ( مانند کم خونی سلول داسی ). این آزمون فاقد اختصاصیت کافی است و از این رو برای غربالگری مسمومیت با سرب کاربرد چندانی ندارد.

 

روش کار و مراقبت از بیمار

ناشتایی : دارد.

لوله ی معمول خون : از آزمایشگاه سوال شود. 

حتما بخوانید : تغذیه سالم دوران کرونایی 

افزایش سطح

مسمومیت با سرب

تماس با وانادیوم : سرب و برخی دیگر از فلزات سنگین موجب مهار فعالیت آنزیم فروچلاتاز که سبب اتصال آهن به درون پروتوپورفیرین IX و تولید "هم" می گردد , خواهد شد. در نتیجه روی با پروتوپورفیرین ادغام شده , zinc تولید می شود و افزایش می یابد.

کمبود آهن

کم خونی بیماری مزمن

کم خونی سلول داسی

کم خونی سیدروبلاستیک : هنگام فقر آهن یا زمانی که ساخت هموگلوبین بر مقدار آهن موجود پیشی می گیرد , در مسیر ساخت هموگلوبین پروتوپورفیرین IX , روی را بر می دارد. روی برداشته شده توسط پروتوپورفیرین تولید zinc می نماید و zinc افزایش می یابد.

 

سایر آزمایش های مربوط

سرب , سطح آهن و ظرفیت کل اتصال به آهن , سنجش گیرنده ترانسفرین

 

 

✅ با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار