اشتراک گذاری:

تصویری سه بعدی از یک کپسول ویتامین B12

Vitamin B12

آزمایش ویتامین B12

 

رنج نرمال آزمایش Vitamin B12

Pmo1/L 118 _ 701 یا pg/ml 160 _ 950

MMA : کمتر از 6/3 میکرومول بر میلی مول کراتینین

 

کاربرد آزمایش Vitamin B12

در این آزمون مقدار ویتامین B12 خون اندازه گیری می شود. این آزمایش برای تشخیص علت کم خونی مگالوبلاستیک و ارزیابی مبتلایان به سوء تغذیه استفاده می شود.

 

شرح آزمایش Vitamin B12

ویتامین B12 برای تبدیل شکل غیر فعال فولات به شکل فعال آن ضرور است. این واکنش برای ساخت اسیدهای نوکلئیک و اسید های آمینه حیاتی است و به ویژه در ساخت و عملکرد گلبول های قرمز ( RBC ) اهمیت زیادی دارد. کمبود ویتامین B12 همانند کمبود اسید فولیک موجب کم خونی می گردد. گلبول های قرمزی که طی این کمبود پدید می آیند مبدل به سلول های بزرگ و مگالوبلاستیک می شوند. این گلبول های قرمز نمی توانند خود را با اندازه مویرگ های کوچک تطبیق دهند و در نتیجه پاره و همولیز می شوند. این کوتاهی طول عمر در نهایت سبب کم خونی می شود , نه تنها گلبول قرمز بلکه سایر سلول های مغز استخوان نیز مبتلا می شوند و نوتروفیل های غول آسا و سگمانته و پلاکت هایی بزرگ و هسته دار و مانند آن نیز پدید می آیند. 18 _ 6 ماه پس از تخلیه ذخایر B12 کم خونی ظاهر می شود.

گوشت , تخم مرغ و لبنیات از منابع اصلی ویتامین B12 هستند. ویتامین B12 در معده توسط اسید معده از پروتئین های متصل به آن جدا می شود. فاکتور داخلی ( IF ) که برای جذب ویتامین B12 در روده کوچک ضروری است نیز در مخاط معده ساخته می شود. بدون فاکتور داخلی ویتامین B12 نمی تواند جذب بدن گردد. کمبود فاکتور داخلی  شایع ترین علت کمبود ویتامین B12 است. دومین علت شایع کمبود ویتامین B12 , فقدان اسید معدی جهت جدا نمودن B12 مصرفی از پروتئین های متصل به آن است. سومین علت کمبود ویتامین B12 سوء جذب به علت بیماری های بخش کوچک و انتهایی ایلئوم می باشد.

سطح B12 سرم معیار مصرف اخیر ویتامین B12 می باشد. کمبود دراز مدت ویتامین B12 را می توان با اندازه گیری  متیل مالونیک اسید ادرار ( MMA ) بهتر و آسان ترتعیین کرد. افزایش سطح سرمی MMA و دفع ادراری آن , معیار مستقیم فعالیت بافتی ویتامین B12 است. شکل فعال B12 برای تبدیل داخل سلولی L – متیل مالونیل کوآنزیم ( MMA CoA ) A به سوکسینیل CoA ضروری است. بدون ویتامین B 12 , مسیر ساخت  MMA CoA به سمت تولید مقدار زیادی MMA منحرف می شود و سپس MMA حاصل از کلیه ها دفع می گردد. آزمایش MMA , حساس ترین آزمون برای تشخیص ویتامین B12 می باشد. به استثنای ویتامین D , اندازه گیری سایر ویتامین ها چندان معمول نیست. 

 

حتما بخوانید : ارتباط ویتامین D و افسردگی

 

داروهای کاهنده ویتامین B12

الکل , آمینوگلیکوزیدها , اسید آمینوسالیسیلیک , ضد تشنج ها , کولشیسین و ضد بارداری های خوراکی

 

روش کار و مراقبت از بیمار

ناشتایی : ندارد

لوله ی معمول خون : قرمز

نمونه را قبل از شروع درمان با ویتامین B12 بگیرید.

 

افزایش سطح ویتامین B12

 • لوسمی

 • پلی سیتمی ورا : پاتوفیزیولوژی مشاهدات فوق به خوبی مشخص نمی باشد.

 • اختلال شدید عملکرد کبد

 • بیماری میلوپرولیفراتیو : در بیماری های فوق سطح ترانس کوبالامین ( پروتئین ناقل ویتامین B12 ) افزایش می یابد و سطح ویتامین B12 را به طور کاذب بالا نشان می دهد.

 

 

حتما بخوانید : معرفی انواع سرطان بهمراه راه های تشخیص و درمان آن

 

کاهش سطح ویتامین B12

 • کم خونی پرنیسیوز : این بیماری به علت کمبود فاکتور داخلی ضروری برای جذب ویتامین B12 پدید می آید.

 • سندرم های سوء جذب ( مانند بیماری التهابی روده , اسپرو , بیماری کرون ) : جذب ویتامین B12 کافی نمی باشد.

 • عفونت با انگل های روده ای : به علت رقابت بر سر ویتامین B12 در روده مقدار بسیار اندکی ویتامین B12 برای جذب باقی می ماند.

 • گاستریت آتروفیک

 • سندرم زولینگر – الیسون

 • گاسترکتومی پروکسیمال وسیع : عامل آن کمبود فاکتور داخلی ضروری برای جذب ویتامین B12 , به علت فقدان سول های مخاطی معدی تولید کننده IF , می باشد.

 • برداشتن ایلئوم انتهایی : ویتامین B12 در بخش انتهایی ایلئوم جذب می شود. بدون این بخش از ایلئوم ویتامین B12 جذب نخواهد شد.

 • آکلرهیدریا : وجود اسید معده برای جداسازی ویتامین B12 از پروتئین های متصل به آن ضروری است. بدون اسید معدی ویتامین B12 متصل باقی می ماند و از روده جذب نمی شود.

 • بارداری : کمبود ویتامین B12 در بارداری احتمالابه علت عدم مصرف کافی آن به همراه افزایش نیاز بدن به علت مصرف جنین از منابع اسید فولیک مادر می باشد.

 • کمبود ویتامین C

 • کمبود اسید فولیک : پاتوفیزیولوژی مشاهدات فوق مشخص نمی باشد.

   

 

حتما بخوانید : درباره ویتامین C بیشتر بدانیم

سایر آزمایش های مربوط

اسید فولیک

CBC

 

اخبار سایت رهسا

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار