اشتراک گذاری:

تصویری از یک سرنگ انسولین و دستگاه چک قند خون و ویال انسولین

Insulin

آزمایش انسولین


رنج نرمال آزمایش Insulin

بزرگسالان : pmo1/L 43_186 یا uU/mL 6_26

نوزادان : uU/mL 3_20

 

مقادیر بحرانی آزمایش Insulin

بیشتر از 30 uU/mL

 

کاربرد آزمایش Insulin

آین آزمایش به منظور تشخیص انولینوما ( تومور جزایر لانگرهانس ) وبررسی اختلال متابولیسم چربی و کربوهیدرات استفاده می شود. همچنین برای ارزیابی مبتلایان به هیپوگلیسمی ناشتا نیز به کار می رود.

 

شرح آزمایش Insulin

انسولین و سطح گلوکز خون را با تسهیل حرکت آن از جریان خون به درون سلول ها تنظیم می نماید. ترشح انسولین عمدتاً تحت تاثیر سطح گلوکز خون است. به طور طبیعی با افزایش سطح گلوکز خون, سطح انسولین نیز افزایش می یابد و با کاهش آن , آزادسازی انسولین نیز متوقف می گردد.

برخی از پژوهشگران معتقدند که اندازه گیری نسبت قند خون و انسولین روی نمونه یی که طی آزمون تحمل گلوکز خوراکی ( GT ) انجام می شود قابل اعتماد تر از سطح اندازه گیری انسولین به تنهایی می باشد. سنجش انسولین توام با آزمون GT خوراکی , نمودارهای خاصی را پدید می آورد. به عنوان مثال در مبتلایان به دیابت جوانان , سطح انسولین ناشتا پایین است و منحنی انسولینیGT  صاف می شود , زیرا افزایش مقدار انسولین مشاهده نمی گردد , یا اندک است. سطح انسولین ناشتا در مبتلایان به دیابت خفیف طبیعی است و منحنی GT با تاخیر بالا می رود. مشخصه ی دیابت تیپ 2 افزایش تولید انسولین در پاسخ بع آزمایش GT می باشد. این پاسخ شدید انسولینی ممکن است سال ها قبل از هیپرگلیسمی پدید آید , از این رو بیمار وقت و فرصت کافی جهت اقدام برای کاهش میزان وقوع دیابت واضح از طریق تغییر رژیم غذایی و سبک سندگی خویش خواهد داشت.

سنجش انسولین توام با قند خون ناشتا دقت تشخیص انسولینما را بسیار افزایش می دهد. نسبت انسولین به گلوکز پس از 14_12 ساعت ناشتایی باید کمتر از 3/0 باشد. این نسبت در مبتلایان به انسولینما بیشتر از مقدار فوق است.

 

عوامل تداخل کننده آزمایش Insulin

اغلب بیماران دیابت درمان شده با انسولین طی چند ماه آنتی بادی ضد انسولینی تولید می کنند. این آنتی بادی ها با آنتی بادی های انسولینی که به هنگام سنجش انسولین استفاده می شوند رقابت نموده و در نتایج رادیوایمونواسی تداخل ایجاد می کند.

مصرف غذا و چاقی می تواند سبب افزایش سطح انسولین شود.

 

داروهای افزاینده آزمایش Insulin

کورتیکواستروئیدها – لوودوپا و داروهای ضد بارداری خوراکی

 

روش کار و مراقبت از بیمار

ناشتایی : دارد.

لوله ی معمول خون : قرمز

چنانچه سطح انسولین سرم طی آزمون GT سنجیده می شود , نمونه خون را قبل از مصرف خوراکی مقدار گلوکز تجویزی و نیز در فواصل زمانی مشخصی پس از صرف گلوکز بگیرید.

 

حتما بخوانید : دیابت بارداری

افزایش سطح Insulin

  • انسولینوما : تومور سلول های بتای جزایر لانگر هانس لوزالمعده است. چنین حالتی در بیمارانی که به وجود هیپو گلیسمی دچار هیپرانسولینمی می گردند مشاهده می شود. در این افراد با وجود سطح گلوکز کمتر از 30 mg/Dl سطح پپتید C همواره بالاست. نسبت اصلاح شده انسولین به گلوکز ترنر بیشتر از 50 می باشد.

  • سندرم کوشینگ : افزایش سطح گلوکز به علت تولید بیش از حد کورتیزول در بیماران مبتلا به کوشینگ , محرک دایمی انسولین است.

  • آکرومگالی : افزایش گلوکز به علت تولید بیش از اندازه هورمون رشد در این بیماران محرک دایمی انسولین می باشد.

  • چاقی : سطح انسولین همواره در این بیماران بالاست.

  • عدم تحمل فروکتوز یا گالاکتوز : این قند ها قادر به سوخت و ساز طبیعی نبوده و همانند گلوکز ترشح انسولین را تحریک می کنند.

 

کاهش سطح Insulin

  • دیابت : دیابت وابسته به انسولین تا اندازه یی به علت فقدان انسولین داخلی است.

  • کم کاری هیپوفیز : این بیماری با کاهش هورمون تیروئید و عملکرد غده فوق کلیوی , توام با کاهش سطح هورمون رشد می باشد. چنین وضعیتی موجب کاهش سطح گلوکز می گردد و تولید انسولین نیز کاهش می یابد.

 

سایر آزمایش های مربوط

تحمل گلوکز

گلوکز پس از صرف غذا

پپتید- C

آنتی بادی انسولین

 

 

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید  

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار