اشتراک گذاری:

تصویری از یک ویروس هپاتیت C

HCV

آزمایش ویروس هپاتیت C

 

رنج نرمال آزمایش HCV

منفی

 

کاربرد آزمایش HCV

این آزمایش برای تشخیص و شناسایی نوع سرولوژیکی هپاتیت و وضعیت هپاتیت در فرد مبتلا به کار می رود. تشخیص و شناسایی سریع نوع هپاتیت اهمیت زیادی جهت درمان سریع بیماران و ایزولاسیون مناسب آنان دارد.

 

شرح آزمایش HCV

راه انتقال هپاتیت C ( HCV ) همانند HBV است. بیشتر موارد هپاتیت به علت انتقال خون می باشد. دوره کمون آن 2 تا 12 هفته پس از تماس می باشد. تظاهرات بالینی این بیماری مشابه HBV است. اما بر خلاف HBV ، عفونت HCV در بیش از 60 % افراد آلوده ، مزمن می گردد. سیر این بیماری کاملا متغیر ات و به کندی پیشرفت می نماید. 20 % مبتلایان HCV دچار سیروز و سرطان های هپاتوسلولار می شوند که در ارتباط با این عفونت مزمن می باشد.

آزمون غربالگری اصلی برای شناسایی عفونت HCV ، شناسایی آنتی بادی های ضد HCV است که علیه آنتی ژن های نوترکیب مرکزی ژن NS3 ، آنتی ژن NS4 و آنتی ژن NS5 پدید می آیند. این آنتی بادی ها را ظرف 4 هفته از عفونت می توان سنجید. با آزمون HCV-RNA می توان ویروس HCV  را مستقیما شناسایی و مقدار آن را اندازه گیری کرد. بارویروسی HCV RNA نیز اغلب بر حسب mL/ واحد گزارش می شود. وجود بارویروسی بالا لزوما نشانه ی وجود علایم شدیدتر یا بیماری پیشرفته تر نمی باشد ، اما با احتمال پاسخ به درمان همبستگی دارد. به علاوه آزمون HCV RNA را می توان برای پایش پاسخ به درمان هپاتیت C نیز به کار برد.

آزمایش تعیین ژنوتیپ HCV. ویروس هپاتیت C  دارای هفت نوع ژنوتیپ DNA گوناگون می باشد که با شماره نشان داده می شوند و هرکدام نیز دارای ساب تیپ هایی می باشند که با حروف نمایش داده می شوند. تعیین نوع ژنوتیپ هپاتیت C از آن جهت حائز اهمیت است که به کمک آن می توان نوع و مدت درمان را تعیین کرد ؛ به علاوه این آزمون می تواند احتمال معالجه شدن HCV را نیز پیش بینی نماید. شایع ترین ژنوتیپ HCV در جهان و ایالات متحده نوع یک می باشد. امروزه کیت های خانگی هپاتیت C در دسترس می باشد و می توان با استفاده از یک قطره خون سر انگشت این آزمایش را انجام داد.

 

حتما بخوانید : معرفی انواع سرطان، علائم و راه های درمان آنها

 

روش کار و مراقبت از بیمار

ناشتای : ندارد

لوله ی معمول خون : قرمز

به بیمار مشکوک به هپاتیت گوشزد نمایید که از تماس نزدیک با سایر افراد پرهیز کند. تا زمانی که نتایج سرمی خلاف آن را ثابت ننموده ، بیمار را باید آلوده در نظر گرفت.

 

افزایش سطح آزمایش HCV

هپاتیت A

هپاتیت B

هپاتیت C

هپاتیت D

هپاتیت E : این انواع ویروسی هپاتیت می توانند به اشکال حاد ، مزمن ، مزمن فعال و ناقل وجود داشته باشند.

 

سایر آزمایش های مربوط

AST

ALT

LDH

 

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید  

 

 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار