اشتراک گذاری:

تصویری میکروسکوپی از قارچ های بیماری زا

Fungal Infection Testing

(آزمایش عفونت قارچی)

 

یافته های طبیعی

فقدان آنتی بادی

 

β _ D گلوکان :

 

منفی : کمتر از pg/ml 60

مبهم : pg/ml 60_79

مثبت : بزرگتر یا مساوی pg/ml 80

کشت : عدم رشد ظرف 24 روز

رنگ آمیزی گرم : عدم مشاهده ی قارچ

 

کاربرد

این آزمایش به منظور تشخیص عفونت های قارچی سیستمیک انجام می پذیرد تا راهنمایی جهت درمان و / یا پایش اثر درمان باشد.

 

شرح آزمایش

تعداد اندکی از بیماری های قارچی را می توان به طریقه ی بالینی تشخیص داد و تشخیص بسیاری از آن ها با جداسازی و شناسایی قارچ عفونی در آزمایشگاه تشخیص طبی امکان پذیر می گردد.

عفونت های قارچی ممکن است سطحی , زیر جلدی یا سیستمیک باشند. مهمترین آنها عفونت های قارچی سیستمیک ( مایکوز ) ها است که برای تشخیص آنها از آزمون های سرولوژیکی استفاده می شود.معمولا مایکوز ها به سبب استنشاق اسپورهای قارچی موجود در هوا ایجاد می شود. آزمایش آنتی بادی های قارچی از قابلیت  اعتماد بالایی برخوردار نمی باشد. به طور کلی این آزمایش ها به منظور غربالگری آنتی بادی های ضد قارچ های دی مورفیک و آنتی ژن کریپتوکوکوس نئوفرمنس در اثنای عفونت حاد استفاده می شوند. این آنتی بادی ها فقط در حدود 70% تا 80% بیماران مبتلا وجود دارد و در صورت مثبت شدن تنها نشانگر آن است که بیمار عفونت قارچی فعال دارد , یا به تازگی دچار آن گشته است. این آنتی بادی ها را می توان در خون یا مایع مغزی نخاعی شناسایی کرد. به طور کلی آنتی بادی های اختصاصی تر فقط پس از انجام آزمون های غربالگری آنتی بادی ها آزمایش می شوند. این آنتی بادی ها را میتوان به صورت دسته جمعی یا تکی آزمایش کرد.

D _ β گلوکان یک روش ایمونو اسی آنزیمی است که برای تایید تشخیص بیماری مهاجم قارچی IFD در بیماران در معرض خطر بالای ابتلا استفاده می شود.سرم به طور طبیعی دارای سطح پایینی از D _ β گلوکان است که احتمالا منشا آن قارچ های موجود در دستگاه گوارش می باشد. اغلب ارگانیسم های مهاجم قارچی این ماده را می سازند. این ماده پیش از علایم و نشانه های بالینی معمول IFD افزایش می یابد. IFD نیز همانند عفونت های فرصت طلب در مبتلایان به بدخیمی های خونی و ایدز شایع است. همچنین این عفونت شمار افزاینده ای از عفونت های بیمارستانی , به ویژه در میان بیماران پیوند عضو و نیز بیماران تحت درمان های سرکوبگر ایمنی را شامل می گردد. بسیاری از ارگانیسم های مهاجم قارچی , گلوکان تولید میکنند, اما موکورمایست ها آن را تولید نمی کنند. نکته ی مهم این که نتیجه ی منفی , اتیولوژی قارچی را , به ویژه در مراحل اولیه ی عفونت , رد نمی کند.

 

حتما بخوانید : مشکلات گوارشی

 

عوامل تداخل کننده

چنانچه کاندیدا در روده ی بیمار مستقر شده باشد , نتایج مثبت کاذب می شود.

بیمارانی که با غشاهای سلولزی همودیالیز می شوند , نتایج مثبت کاذب می دهند.

سرم همولیز, ایکتریک , لیپمیک یا کدر ایجاد نتایج منفی کاذب می نماید.

 

روش کار و مراقبت از بیمار

ناشتایی : ندارد

لوله ی معمول خون : قرمز یا حاوی جدا کننده ی سرمی

نمونه ی سایر مایعات بدن ( CSF , ادرار , خلط ) یا بافت را در ظرفی استریل جمع آوری کنید.

روی برگه درخواست آزمایش نوع آنتی بادی یا مجموعه آنتی بادی های درخواستی را ذکر کنید.

 

افزایش سطح

عفونت حاد قارچی

تماس سیستمیک پیشین با بیماری قارچی : در موارد تماس های پیشین بیمار با بیماری قارچی , نتایج کشت مثبت نمی شود , اما آنتی بادی های ضد عفونت قارچی ممکن است مدت های طولانی پس از درمان عفونت حاد باقی بماند.

 

سایر آزمایش های مربوط

کشت خون , CSF , خلط , حلق , ادرار

 

 

✅ با ما در مسیر سلامتی گام بردارید  

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار