تصویری از یک مرد که از معده در دو دستش را روی شکمش گذاشته

مشکلات گوارش در بیماران کرونایی

اشتراک گذاری: لگوی پیام رسان تلگرام لگوی پیام رسان واتساپ لگوی شبکه اجتماعی توئیتر لگوی شبکه اجتماعی فیسبوک لگوی شبکه اجتماعی pinterest لگوی شبکه اجتماعی لینکدین

منبع انتشار : دپارتمان علمی گروه پاتوبیولوژی رهسا

اگر کسی دچار نفخ زیاد شد آیا به کرونا مبتلا شده است یا خیر؟...

درمان مشکلات گوارش در بیماران کرونایی

 اگر کسی دچار نفخ زیاد شد آیا به کرونا مبتلا شده است یا خیر؟ برای پاسخ به این موضوع با ما همراه باشید. به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران تب، سرفه، گلودرد و تنگی نفس از علائم اصلی ابتلا فرد به ویروس کرونا است و بروز مشکلات گوارشی و کبد از علائم ثانویه کرونا محسوب می شود.

کسانی که دچار نفخ یا اسهال ناشی از کرونا هستند، باید از خوردن مواد غذایی حاوی نشاسته و کربوهیدرات، نوشیدنی های گازدار و برخی فرآورده های لبنی مانند شیر، بستنی و پنیر، حبوبات مانند لوبیا، جوی دوسر، میوه هایی مانند آلو سیاه، سیب، هلو و گلابی و همچنین سیگار و مشروبات الکلی خودداری کنند.

افرادی که دارای ناراحتی گوارشی و نفخ هستند، نباید از برخی سبزیجات حاوی قند که منجر به بروز نفخ می شوند مانند خانواده پیاز و کنگر که دارای فروکتوز هستند یا خانواده کلم و مارچوبه و همچنین نخودفرنگی استفاده کنند. ضمن اینکه افرادی که دارای ناراحتی معده و نفخ گوارشی هستند، به هیچ وجه نباید از سرکه و ترشیجات مصرف کنند.

 

enlightenedحتما بخوانید : تغذیه سالم دوران کرونا

 

ویروس کرونا و افزایش انعقاد خون

ویروس کرونا باعث افزایش انعقاد خون می‌شود، این ویروس می‌تواند در رگ اصلی کبد لخته خون (ترومبوز) ایجاد کند.
احتمالا بیماری ویروسی کرونا در اثر تظاهرات گوارشی ممکن است مقداری آنزیم های کبدی را بالا ببرد، به خصوص کسانی که کبد آنها مشکل دارد به دلیل اینکه این عضو حساس در واقع کارخانه بدن محسوب می شود و اگر این کارخانه از نظر سیستم ایمنی مختل شود، می تواند در تمام بدن اثرگذار باشد؛ باید از خوردن یک سری مواد غذایی چرب و همچنین نوشیدنی هایی مانند نوشابه گازدار اجتناب کنند.

حدود ۷۵ درصد مواد غذایی و نوشیدنی ها از سیستم کبد عبور می کنند تا مواد مفید آن جذب خون شده و سموم آن نیز دفع شود، علاوه بر ویروس کرونا داروهایی که برای درمان این بیماری نیز استفاده می‌شوند، نیز ممکن است عوارض کبدی به دنبال داشته باشد.از آنجایی که ویروس کرونا سیستم التهابی بدن را فعال می‌کند، مانند هر ویروس دیگری همچون هیپاتیت B و C که التهاب‌زا هستند، می‌تواند در کبد افراد اثرگذار باشد.

 

سخن آخر

ویروس کرونا در واقع به دلیل التهابی که ایجاد می کند و موادی که ناشی از این ویروس در جدار عروق آزاد می شود، ممکن است انعقاد عروقی و حتی سکته مغزی بیمار را به دنبال داشته باشد. افرادی که فاکتورهایی همچون افزایش سن و داشتن بیماری های زمینه ای مانند دیابت، ناراحتی قلبی، فشارخون و بیماری سرطان را دارند بیشتر از سایر افراد مستعد ابتلا به بیماری التهاب عروقی ناشی از ویروس کرونا هستند.

 

مطالب بخش مقالات و انتشارات سایت گروه پاتوبیولوژی رهسا تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد

 

 

 

با ما در مسیر سلامتی گام بردارید