اشتراک گذاری:

تصویری از گلبول های قرمز خون در رگ انسان

Anti Cardiolipin Ab

آزمایش Anti Cardiolipin Ab

 

رنج نرمال آزمایش Anti Cardiolipin Ab

کمتر از 23 GPL ( واحد فسفولیپیدی igG )

کمتر از 11 MPL ( واحد فسفولیپیدی igM )

 

کاربرد آزمایش Anti Cardiolipin Ab

این آزمایش در برخی از بیماران مبتلا به لوپوس اریتماتوز سیستمیک ( SLE ) مثبت است. با وجود این آنتی بادی , شانس ابتلای بیمار به " سندرم ضد فسفولیپید " ( یعنی ترومبوز وریدی یا شریانی ,  ترومبوسیتوپنی , سقط های خود به خود مکرر ) بیشتر می شود. با این آزمایش احتمال ابتلای بیماران دچار SLE به عوارض فوق مشخص می گردد.

 

شرح آزمایش Anti Cardiolipin Ab

آنتی بادی های ضد کاردیولیپین ( ایمونوگلوبولین های g وm ضد کاردیولیپین ) اتوآنتی بادی های ضد فسفولیپیدی هستند که به فسفولیپیدهای غشای سلولی چسبیده و قادر به تداخل در سیستم انعقاد خون می باشند. اتوآنتی بادی های ضد فسفولیپیدی در بیمارانی با انواعی از علایم و نشانه های بالینی پدید می آیند که برجسته ترین آن هست عبارتند از : ترومبوز ( شریانی یا وریدی ) , مشکلات بارداری ( مرگ بی دلیل جنینی , تولد نوزاد نارس , پره اکلامپسی شدید یا نارسایی جفت ) , اختلالات بدون دلیل گردش خون پوستی ( تغییر ناگهانی پوستی , پیودرما گانگرنوزوم ) , ترومبوسیتوپنی یا آنمی همولیتیک و اندوکاردیت ترومبوتیک غیر باکتریال , آنتی بادی های فسفولیپیدی و ضد انعقادهای لوپوسی به فراوانی در مبتلایان به بیماری های روماتیسمی سیستمیک به ویژه لوپوس اریتماتوز وجود دارد. اصطلاح " سندرم ضد فسفولیپید " برای علایم سه گانه ترومبوز , سقط جنین مکرر و ترومبوسیتوپنی به همراه آنتی بادی های فسفولیپیدی یا ضد انعقاد لوپوسی مورد استفاده قرار می گیرد. این دو آنتی بادی ممکن است در سایر بیماری های خود ایمن , لوپوس ناشی از دارو و عفونت نیز پدید آیند. وجود این آنتی بادی ها در کهنسالان ممکن است طبیعی محسوب شود.آنتی بادی های ضد فسفولیپیدی در مقایسه با آنتی بادی های کاردیولیپینی IgG و IgM برای تشخیص سندرم ضد فسفولیپید , اختصاصی تر می باشند.

 

حتما بخوانید : بیماری لوپوس چیست و چه علائم و درمانی دارد؟

عوامل تداخل کننده آزمایش Anti Cardiolipin Ab

افرادی که در حال حاضر یا قبلا به عفونت های سفلیسی مبتلا بوده اند , با آنتی بادی های به کار رفته در روش ELISA واکنش متقاطع می دهند. از این رو این بیماران دارای نتایج مثبت کاذب خواهند شد.

ظهور موقتی این آنتی بادی ها در مبتلایان به عفونت ها , سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) ( AIDS )  , التهاب , بیماری های خود ایمن یا سرطان مشاهده شده است.

نتایج مثبت کاذب در بیمارانی که داروهایی مانند کلرپرومازین , پروکایین آمید , فنی تویین , پنی سیلین , هیدرالازین و کینیدین مصرف می نمایند مشاهده شده است.

 

روش کار و مراقبت از بیمار

ناشتایی : ندارد.

لوله ی معمول خون : از آزمایشگاه پرسیده شود.

 

افزایش سطح Anti Cardiolipin Ab

لوپوس اریتماتوز سیستمیک : در صورت وجود آنتی بادی های ضد کاردیولیپین یا ضد انعقاد لوپوسی , بیمار مثبت تلقی شده و در معرض خطر ابتلا به سندرم ضد فسفولیپید می باشد.

سندرم ضد فسفولیپید

 

سایر آزمایش های مربوط

آنتی بادی ضد DNA

آنتی بادی ضد هسته یی

 

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار