اشتراک گذاری:

تصویری برای آزمایش Anti-DNA در مقاله

Anti DNA

آزمایش Anti DNA

 

رنج نرمال آزمایش Anti DNA

منفی : کمتر از IU/ML 5

مقدار سرحدی : IU/Ml 9_5

مثبت : مساوی یا بیشتر از IU/Ml 10

 

کاربرد آزمایش Anti DNA

آزمایش آنتی بادی ضد DNA برای تشخیص و پیگیری لوپوس اریتماتوز سیستمیک ( SLE ) استفاده می شود.

 

شرح آزمایش Anti DNA

این آنتی بادی در حدود 65% تا 80% مبتلایان به SLE فعال وجود دارد و به ندرت در مبتلایان به سایر بیماری ها مشاهده می شود. تیتر بالای آن مشخصه SLE است. مقادیر کم تا متوسط این آنتی بادی در افراد دچار سایر بیماری های روماتیسمی و در مبتلایان به هپاتیت مزمن , منونوکلئوز عفونی و سیروز صفراوی وجود دارد. درمان موفقیت آمیز این بیماری موجب کاهش تیتر آنتی DNA شده و وخیم تر شدن SLE به ویژه با آغاز گلومرولونفریت لوپوسی , موجب افزایش آن می گردد. بیماران دچار SLE خاموش , دارای مقادیری نزدیک به منفی می باشند. این آزمون نیمه کمی است. از این رو , تغییرات ناچیز سطح آنتی بادی نمی تواند فعالیت بیماری را نشان دهد.

آنتی بادی ضد DNA , زیر مجموعه ای از آنتی بادی های ضد هسته یی ( ANA ) است. اگرANAs منفی باشد , دلیلی برای انجام این آزمایش های آنتی بادی های ضد DNA وجود ندارد. دو نوع آنتی بادی ضد DNA وجود دارد. اولین و رایج ترین آن , آنتی بادی ضد DNA دورشته ای می باشد. دومین نوع آن , آنتی بادی ضد DNA تک رشته یی است. آنتی بادی اخیر از حساسیت و اختصاصیت کمتری برای SLE برخوردار است , اما در سایر بیماری های خود ایمن مثبت می گردد. این مجوعه های آنتی ژن – آنتی بادی که در بیماری های خود ایمن پدیدار می گردند , نه تنها ارزش تشخیصی دارند , بلکه عامل اصلی دخیل در فرایند بیماری نیز می باشند. این مجموعه ها موجب فعالیت سیستم کمپلمان می گردند که به نوبه خود باعث تخریب موضعی یا سیستمیک بافتی می شود. 

 

حتما بخوانید : بیماری لوپوس چیست و چه علائم و درمانی دارد؟

 

عوامل تداخل کننده آزمایش Anti DNA

داروهای افزاینده : هیرالازین و پروکائین آمید

 

روش کار و مراقبت از بیمار

ناشتایی : ندارد.

لوله ی معمول خون : قرمز

 

افزایش سطح

  • بیماری های کلاژن عروقی

  • سایر بیماری های خود ایمن از قبیل تب روماتیسمی

  • هپاتیت مزمن

  • منونوکلئوز عفونی

  • سیروز صفراوی

 

سایر آزمایش های مربوط

آنتی بادی ضد هسته یی

 

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار