تصویر یک ویال واکسن که به وصیله سرنگ از داخل آن کشیده میشود بیرون

در مورد واکسیناسیون کرونا بدانیم

اشتراک گذاری: لگوی پیام رسان تلگرام لگوی پیام رسان واتساپ لگوی شبکه اجتماعی توئیتر لگوی شبکه اجتماعی فیسبوک لگوی شبکه اجتماعی pinterest لگوی شبکه اجتماعی لینکدین

منبع انتشار : دپارتمان علمی گروه پاتوبیولوژی رهسا

اگر تا به حال تجربه واکنش آلرژیک شدید به هر واکسنی را...

واکسیناسیون گسترده و سریع همگانی، در کنار رعایت پروتکل های بهداشتی، مهم ترین سلاح برای کنترل همه گیری کووید-19 می باشد و تزریق واکسن باعث می شود زنجیره فرد به فرد انتقال ویروس شکسته شود. از این رو واکسیناسیون هر چه سریع تر در حفظ سلامت هر فرد، خانواده و نیز تمامی افراد جامعه بسیار کمک کننده است. ریسک ابتلا به بیماری بعد از تزریق واکسن به صفر نمی رسد و ممکن است فرد واکسینه شده بعد از تزریق واکسن دچار بیماری خفیف شود یا ناقل بیماری باشد اما بصورت بسیار چشمگیری شانس مرگ و میر ناشی از کرونا و عوارض شدید آن کاهش خواهد یافت. طول مدت ایمنی زایی واکسن های کرونا مشخص نشده است. از این رو توصیه می شود افراد واکسینه شده پروتکل های بهداشتی را بعد از تزریق واکسن نیز رعایت کنند. لازم به ذکر است ایمنی زایی واکسن ها حدود 2 تا 3 هفته بعد از تزریق نوبت دوم واکسن کامل می شود و مراقبت های فردی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید-19 بعد از دریافت واکسن نیز باید ادامه یابد.

قبل از این که علیه بیماری کرونا با واکسن کووید-۱۹ واکسینه شوید چه کارهایی باید انجام دهید و چه اطلاعاتی باید داشته باشید. میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا در حال حاضر علیه بیماری کرونا واکسینه شده‌اند، و با این کار همه ما کم‌کم به زندگی عادی و انجام فعالیت‌هایی که از انجام آنها با افرادی که دوستشان داریم لذت می‌بریم، نزدیک‌تر می‌شویم. بسیاری از افراد هنوز منتظر واکسن هستند و واکسیناسیون برایشان دیرتر اتفاق خواهد افتاد، ولی هم چنان سوالات زیادی درباره روند و نحوه واکسیناسیون و آن چه که در انتظارشان است، دارند. برای آگاهی از روند واکسیناسیون و نکاتی درباره کارهایی که می‌توانید قبل، حین و بعد از واکسن زدن انجام دهید، با ما همراه باشید.

 

حتما بخوانید : سوالات رایج در مور واکسن (بخش اول)

پیش از مراجعه برای واکسیناسیون

اطلاعات نادرست زیادی درباره واکسن‌ها در فضای مجازی وجود دارد، بنابراین مهم است که همیشه اطلاعات خود را از منابع قابل اطمینانی چون وزارت بهداشت و سازمان بهداشت جهانی دریافت کنید. اگر سوالی درباره اینکه آیا باید واکسن بزنید یا خیر دارید، با دکتر خود صحبت کنید. در حال حاضر، افرادی که مشکلات سلامتی زیر را دارند، نباید واکسن کرونا بزنند تا از بروز هرگونه عوارض جانبی احتمالی جلوگیری شود:

  • اگر سابقه عکس‌العمل‌های آلرژیک شدید به هر یک از محتویات واکسن کرونا دارید.
  • اگر درحال حاضر بیمار هستید یا علائم کرونا دارید. (البته پس از بهبودی و تایید پزشک می‌توانید واکسینه شوید)

اگر تا به حال تجربه واکنش آلرژیک شدید به هر واکسنی را داشته‌اید، یا هرسوالی درباره داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید دارید، قبل از گرفتن وقت واکسیناسیون با پزشک خود صحبت کنید. شب قبل از واکسیناسیون، خوب بخوابید و به میزان کافی آب و مایعات بنوشید تا در روز واکسیناسیون حال خوبی داشته باشید.

 

 

حین واکسیناسیون

در مراکز واکسیناسیون نکات ایمنی مانند رعایت فاصله فیزیکی هنگام انتظار و پوشیدن ماسک را حتما رعایت کنید اگر شرایط پزشکی خاصی دارید، مثلا باردار هستید یا مشکل نقص سیستم ایمنی دارید، به مسئولین بهداشت اطلاع دهید. شما بایستی کارت واکسیناسیون دریافت کنید که در آن نوع واکسن کرونایی که به شما تزریق شده، تاریخ و محل واکسیناسیون در آن درج شود. این کارت را حتما برای استفاده احتمالی در آینده نزد خود نگه دارید. 

 

پس از واکسیناسیون

برای کنترل شدن بمانید ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی باید حدود ۱۵ دقیقه پس از تزریق واکسن، شما را کنترل کند تا مطمئن شود که هیچ واکنش فوری نداشته باشید. قابل ذکر است که واکنش شدید بسیار نادر است.

آماده عوارض جانبی باشید واکسن‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا بدون خطر ابتلا به بیماری، برای شما مصونیت ایجاد کنند. درعین حال که ایجاد مصونیت بدون عوارض جانبی طبیعی است، ولی داشتن علائم خفیف تا ملایم که خودبه‌خود در عرض چند روز برطرف می‌شوند، نیز امری عادی است.

برخی علائم خفیف تا ملایم که شما ممکن است بعد از واکسینه شدن تجربه کنید عبارتند از: درد بازو در محل تزریق واکسن، تب خفیف، خستگی، سردرد، دردهای عضلانی یا مفصلی، لرز، بیرون روی و اسهال. اگر علائم بیشتر از چند روز ادامه پیدا کرد یا واکنش شدیدتری تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید.

صبور باشید : ایجاد مصونیت طول می‌کشد. شما حداقل دو هفته پس از دریافت دوز دوم به عنوان شخصی کاملا واکسینه شده درنظر گرفته خواهید شد.

دیگران و خودتان را ایمن نگه دارید : درحالی که اکثر واکسن‌ها کارایی بالایی در حفاظت افراد دربرابر انواع جدی بیماری کرونا دارند ولی ادامه دادن به رعایت نکات ایمنی و بهداشتی جهت حفاظت از خودتان و دیگران حائز اهمیت است، از جمله عدم حضور در مکان‌های شلوغ، فاصله‌گذاری اجتماعی، شستشوی دست‌ها و زدن ماسک.

 

 

مطالب بخش مقاله و انتشارات سایت گروه پاتوبیولوژی رهسا تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد

  

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید