تصویر مردی که از ترس بیماری کرونا ناراحت است و استرس دارد

با علایم عصبی کرونا چه کنیم ؟

اشتراک گذاری: لگوی پیام رسان تلگرام لگوی پیام رسان واتساپ لگوی شبکه اجتماعی توئیتر لگوی شبکه اجتماعی فیسبوک لگوی شبکه اجتماعی pinterest لگوی شبکه اجتماعی لینکدین

منبع انتشار : دپارتمان علمی گروه پاتوبیولوژی رهسا

سردرد یکی از اولین علائم عصبی کووید-19 است. به ویژه اگر علائم دیگری مانند درد، تب و از...

 

با علائم عصبی ماندگار بعد از ابتلا به کووید-19 چه کنیم؟

بررسی جدید علائم عصبی بیماران مبتلا به کووید-19 نشان می دهد این بیماری تهدیدی برای سیستم عصبی است. بسیاری از بیماران بستری در بیمارستان، تظاهرات عصبی دارند که شامل سردرد، سرگیجه، کاهش هوشیاری، مشکل در تمرکز، اختلالات بویایی و چشایی، تشنج، سکته مغزی، ضعف و درد عضلانی است. اگرچه نسبت بیماران با علائم عصبی در مقایسه با بیماران تنفسی اندک است اما با ادامه همه گیری و این که ممکن است بخش بزرگ تری از جمعیت جهان تا قبل از دستیابی به واکسن موثر آلوده شوند، تعداد کلی بیماران مبتلا به علایم عصبی می تواند زیاد شود. عوارض عصبی، به ویژه  التهاب مغز و سکته مغزی، می تواند باعث معلولیت مادام العمر همراه با نیازهای مراقبتی طولانی مدت و افزایش هزینه های بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی شود. حال سوال این است که شایع ترین علائم عصبی ماندگار بعد از ابتلا به کووید-19 چه هستند و توصیه ها چیست؟

 

شایع ترین علائم عصبی کرونا


سردرد

سردرد یکی از اولین علائم عصبی کووید-19 است. به ویژه اگر علائم دیگری مانند درد، تب و از دست دادن چشایی یا بویایی وجود داشته باشند.


حساسیت به نور و سایر علائم چشمی

اگرچه تقریبا به اندازه سردرد شیوع ندارد، اما حساسیت به نور (یا به اصطلاح فوتوفوبیا) و سایر علائم چشمی می توانند در دوره عفونت حاد کووید-19 و همچنین در هفته های بعد از بهبودی رخ دهند. تخمین ها حاکی از آن است که حدود 10 تا 15 درصد از بیماران به فوتوفوبیا مبتلا می شوند، حتی برخی از محققان دریافتند که این رایج ترین علامت چشمی کووید-19 است.

 


توصیه ها

اولین قدم برای مقابله با عواقب جسمی و عصبی کووید-19 مشاوره با پزشک متخصص است، به خصوص اگر این علائم جدید و شدید باشند. در حالی که هنوز توصیه های خاصی راجع به مواردی که به طور مستقیم توسط ویروس کرونا ایجاد می شود در دسترس نیست، اما ممکن است بتوانند درمان های معمول سردرد یا میگرن و همچنین گزینه هایی برای درمان حساسیت به نور مانند عینک های مخصوص و سایر اصلاحات سبک زندگی شامل نوشیدن آب، انجام حرکات کششی و تنفسی عمیق، روش های تمرکز ذهن و حواس و هم چنین وعده های غذایی سالم را پیشنهاد دهند. بررسی به موقع مایع مغزی نخاعی و مدیریت مناسب عوارض عصبی مرتبط با عفونت ممکن است کلید بهبود پیش آگهی بیماران در موارد جدی مانند سکته و التهاب مغز و مننژیت (التهاب پرده های محافظتی مغز) باشد. از آنجایی که دانش در مورد نتیجه طولانی مدت علائم عصبی  کووید-19 محدود است، لازم است مطالعات دقیق بالینی، تشخیصی و اپیدمیولوژیکی برای کمک به تعریف علائم و بار بیماری عصبی  انجام شود.

 

enlightenedحتما بخوانید : استرس

 

کلام آخر


همانطور که قبلا اشاره شد علائم عصبی کووید-19 مانند سردرد های شدید ممکن است مدت ها پس از بیماری باقی بماند. اطلاعات کافی در مورد نحوه ی مدیریت این علائم محدود است اما پیشنهاد می شود در قدم اول به یک پزشک متخصص مراجعه شود. اصلاح سبک زندگی شامل نوشیدن مقدار کافی آب، روش های تمرکز ذهن و حواس، تنفس عمیق و مصرف مواد غذایی سالم ممکن است در کنترل و بهبود علائم عصبی مفید باشد.

 

مطالب بخش مقالات و انتشارات سایت گروه پاتوبیولوژی رهسا تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد

 

 

با ما در مسیر سلامتی گام بردارید