اشتراک گذاری:

تصویری کامپیوتری از یک کبد که مبتلا به ویروس هپاتیت A شده

HAV

آزمایش هپاتیت نوع  A

 

رنج نرمال آزمایش HAV

منفی

 

کاربرد آزمایش HAV

این آزمایش برای تشخیص و شناسایی نوع سرولوژیکی هپاتیت و وضعیت هپاتیت در فرد مبتلا به کار می رود. تشخیص و شناسایی سریع نوع هپاتیت اهمیت زیادی جهت درمان سریع بیماران و ایزولاسیون مناسب آنان دارد.

 

شرح آزمایش HAV

هپاتیت التهاب کبد است که در اثر ویروس ها ، مصرف الکل ، داروها ، سموم یا سپسیس باکتریایی شدید به وجود می آید. در حال حاضر سه ویروس شایع عامل هپاتیت عبارتند از : A , B , C . شیوع ویروس های هپاتیت D و E در ایالات متحده کمتر است. در کلیه این موارد آنزیم های سلول های کبدی مانند AST و ALT افزایش می یابند.

ویروس هپاتیت A (HAV  ) را در ابتدا "هپاتیت عفونی" می نامیدند. دوره کمون آن کوتاه و حدود 6 _ 2 هفته بوده و بسیار مسری است. طی عفونت فعال ، HAV در مدفوع دفع می شود و از طریق آلودگی مدفوعی _ دهانی با غذا و آشامیدنی ها منتقل می گردد. علایم بالینی بیشتر این عفونت ها معمولا در حدی نبوده است که نیاز به بررسی پزشکی پیدا کند. از آنتی بادی های IgG و IgM ضد HAV برای تشخیص روتین موارد مشکوک به هپاتیت A استفاده می شود.

اولین نوع آنتی بادی ضد HAV نوع IgM است (HAV-Ab/IgM) که در حدود 4_3 هفته پس از تماس یا درست پیش از افزایش آنزیم های سلول های کبدی بالا می رود. سطح این IgM اغلب طی 8 هفته به حد طبیعی باز می گردد. دومین نوع آنتی بادی ضد HAV ، IgG است (HAV-Ab/IgG) که تقریبا دو هفته پس از IgM رو به افزایش می گذارد و به آهستگی به حد طبیعی باز می گردد. آنتی بادی IgG بیش از 10 سال پس از عفونت نیز قابل سنجش است. اگر آنتی بادی IgM افزایش یابد اما IgG بالا نرفته باشد ، مشکوک به هپاتیت حاد می شویم. اما اگر IgGبالا باشد بی آنکه IgM افزایش یابد نشانه دوره نقاهت یا مرحله مزمن عفونت ویروس HAV می باشد.

این آنتی بادی ها بلافاصله پس از وقوع عفونت ممکن است مثبت نشوند ، از این رو تشخیص آغاز عفونت با تاخیر انجام می شود. می توان در موارد مشکوک به عفونت حاد ، ویریون HAV را مستقیما در سرم بیمار با اندازه گیری HAV RNA اندازه گیری کرد.

 

حتما بخوانید : کم خونی چگونه ایجاد میشود؟

 

روش کار و مراقبت از بیمار

ناشتای : ندارد

لوله ی معمول خون : قرمز

به بیمار مشکوک به هپاتیت گوشزد نمایید که از تماس نزدیک با سایر افراد پرهیز کند. تا زمانی که نتایج سرمی خلاف آن را ثابت ننموده ، بیمار را باید آلوده در نظر گرفت.

 

افزایش سطح آزمایش HAV

هپاتیت A

هپاتیت B

هپاتیت C

هپاتیت D

هپاتیت E : این انواع ویروسی هپاتیت می توانند به اشکال حاد ، مزمن ، مزمن فعال و ناقل وجود داشته باشند.

 

سایر آزمایش های مربوط

AST

ALT

LDH

 

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار