اشتراک گذاری:

تصویری کامپیوتری از شیشه مشروب که روی آن علامت منع مصرف آمده

Ethanol

آزمایش اتانول Ethanol

 

رنج آزمایش اتانول Ethanol

0 _ 50 mg/dl یا 0 _ 0/05 درصد

 

مقادیر بحرانی

بیشتر از 65 mmo1/L یا بیشتر از 300 mg/dl

 

کاربرد آزمایش اتانول Ethanol

این آزمون برای اندازه گیری الکل خون انجام می پذیرد و به منظور تشخیص رانندگی مختل بر اثر الکل یا زیاده روی در مصرف الکل مورد استفاده قرار می گیرد.

 

شرح آزمایش اتانول Ethanol

اتانول موجب سرکوب سیستم عصبی مرکزی (CNS) شده و می تواند منجر به کاهش هوشیاری ، اغما و مرگ گردد. جمع آوری ، حمل و نگهداری مناسب نمونه ی خون برای موارد پزشکی قانونی جهت اثبات فقدان مستی ناشی از الکل اهمیت زیادی دارد. آزمایش های قانونی را باید افرادی که آموزش خاص دیده اند انجام دهند و زنجیره بازداشت به دقت رعایت شود.

نمونه هایی که برای اهداف قانونی می توان آزمایش کرد عبارتند از : خون ، بازدم ، ادرار یا بزاق. خون بهترین نمونه است. در فرد زنده ، خون از یک ورید محیطی گرفته می شود و در اجساد ، نمونه را از آئورت می گیرند. نتایج بر حسب mg/dl ، g/100 Ml یا به صورت درصد گزارش می شود که همگی مقدار الکل یکسانی را نشان می دهند. سطح الکل خون (BACs) بیشتر از (0/08%) 80 MG/DL ممکن است موجب بر افروختگی ، کندی رفلکس ها و اختلال بینایی شود. چنانچه BACs بیشتر از 0/1 % شود ، می تواند موجب سرکوب CNS گردد و در مواردی نیز مرگ و میر در غلظت های بالای 0/4% گزارش شده است. BACs > 0/1 % می تواند سبب افت فشار خون گردد ، هرچند که امری نادرست است. تشخیص این حالت به خصوص در بیماران ترومایی که در شوک هستند اهمیت دارد. افرادی با سطح BACs کمتر از 0/05 %  را تحت تاثیر الکل در نظر نمی گیرند. سطح بیشتر از 0/05%  تا 0/10% را غیر قانونی در نظر می گیرند و در اغلب موارد آن را شاهدی قطعی حاکی از مستی می دانند.

برای اهداف قانونی ، گرفتن نمونه خون هنگامی که در خارج از آزمایشگاه یا بیمارستان باشد ، به قصد ارسال بعدی آن به آزمایشگاه ، عملی و قابل انجام نیست. از این رو رایج ترین آزمایشی که برروی رانندگان اتومبیل انجام می شود ، تست تنفسی است. در این تست از انتهای نمونه بازدمی از اعماق ریه استفاده می شود که با به کارگیری یک ضری تبدیل مقدار الکل خون تخمین زده می شود. آزمایش الکل در خون به منظور تایید یا رد این یافته ها استفاده می شود و یا به عنوان جایگزین تست تنفسی به کار می رود. هنگامی که فردی الکل می نوشد ، در تنفسش ظاهر می شود زیرا الکل از روده به جریان خون جذب می شود و در اولین عبورش از کبد متابولیزه نمی گردد و به هنگام عبور خون از ریه ها ، مقداری از الکل فرار از غشای حبابچه های ریوی می گذرد و وارد هوای بازدمی می شود. برای محاسبه سطح الکل خون بر اساس سطح الکل نمونه هایی متنوع غیر از خون ، جداول تبدیلی وجود دارد.

آزمایش ادرار یه عنوان جایگزین آزمایش خون نیز امکان پذیر است. معمولا بیمار نمونه ای را جمع آوری کرده و دور می ریزد و سپس نمونه دومی را 20_30 دقیقه بعد جمع آوری می کند. تست الکل بزاق چندان رایج نیست ، اما از آن نیز می توان به عنوان یک آزمون غربالگری جایگزین استفاده کرد. الکل 12_6 ساعت در بزاق می ماند. نکته آخر آنکه می توان مو را نیز آزمایش کرد اما بیشتر انعکاسی از مصرف مزمن الکل است.

 

عوامل تداخل کننده آزمایش اتانول Ethanol

 • افزایش ترکیبات ستونی خون ( مانند کتواسیدوز دیابتی ) می تواند موجب افزایش کاذب نتایج آزمون تنفسی و خونی گردد.

 • باکتری موجود در ادرار بیماران دیابتی دچار گلوکوزوی می تواند گلوکز را به الکل تبدیل کند.

 • سایر الکل ها مانند الکل ایزوپروپیل ( الکل مالشی ) یا متانل ( الکل غله ) نیز با آزمایش سنجیده می شوند و موجب مثبت شدن تست می شوند.

 • استفاده از دهانشویه های حاوی الکل یا شربت های سرفه می تواند سبب مثبت کاذب در تست تنفسی شود.

 

روش کار و مراقبت از بیمار

 • ناشتایی : ندارد

 • لوله ی معمول خون : خاکستری یا قرمز

 • بیماران را باید از حقوق قانوی شان مطلع ساخت. گهگاه بهتر است این کار را یک افسر نیروی انتظامی انجام دهد. سطح الکل را ممکن است به عنوان مدرکی برای دادگاه استفاده نمایند.

 • به جاب الکل از پویدن – آیوداین یا پراکسید برای تمیز کردن محل خونگیری استفاده کنید.

 • در صورت نیاز به گرفتن نمونه ی معده یا ادرار ، در حدود 20 _ 50 ml مایع لازم است.

 • نمونه های تنفسی برای آنالیز تنفسی را در پایان یک بازدم به دنبال دمی عمیق می گیرند.

 • زمان دقیق نمونه گیری را باید ذکر نمود. همچنین امضای نمونه گیر و یک نفر شاهد نیز در برخی موارد به عنوان مدرک قانونی ضرورت دارد.

 

افزایش سطح اتانول Ethanol

مستی یا زیاده روی در الکل : الکل به سرعت ظرف 1 ساعت از معده جذب می شود. اگر معده خالی باشد ، جذب سریع تر صورت می گیرد سوخت و ساز الکل در کبد انجام می شود. یک فرد 70 کیلوگرمی با عملکرد کبدی طبیعی می تواند با سرعت 15 mg در ساعت الکل را تجزیه کند.

 

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار