اشتراک گذاری:

تصویری از آزمایش کلامیدیا

Chlamydia

آزمایش کلامیدیا

 

یافته های طبیعی

کشت منفی

آنتی بادی ها :

کلامیدیا پنومونیه

IgG : 1:64 >

کلامیدیا پسیتاسی

IgG : 1:64 >

کلامیدیا تراکوماتیس

IgG : 1:64 >

 

کشت منفی

آنتی بادی ها :

کلامیدیا پنومونیه

IgM : 1:10 >

کلامیدیا پسیتاسی

IgM : 1:10 >

کلامیدیا تراکوماتیس

IgM : 1:10 >

 

کاربرد

آزمایش کلامیدیا برای بیماران دارای نشانه هایی منطق بر انواع بیماری هایی که این ارگانیسم می تواند مسبب آن باشد ، انجام می شود. شایع ترین شکل آن در ایالات متحده ، بیماری التهابی لگن می باشد. این بیماری قابل انتقال از طریق جنسی (STD) ، معمولا به شکل درد لگن و / یا ترشحات واژینال ظاهر می گردد. در مبتلایان به اینگونه نشانه ها ، کشت و گسترده انجام می شود.

 

شرح آزمایش

Chlamydia دارای گونه های متعددی است که موجب بیماری های گوناگونی در بدن انسان می گردد. کلامیدیا پیستاتی عامل عفونت های دستگاه تنفسی است و در اثر تماس نزدیک با پرندگان آلوده پدید می آید. کلامیدیا پنومونیه گونه دیگری است که پنومونی ایجاد می کند. کلامیدیا تراکوماتیس احتمالا شایع ترین بیماری قابل انتقال از راه جنسی در کشورهای پیشرفته می باشد که در مبحث آزمون های STD نیز مورد بررسی قرار گرفته است. شایع ترین عفونت های آن عبارتند از : بیماری التهابی لگن ، التهاب پیشابراه ، سرویسیت ، سالپنژیت و اندومتریت. به علاوه کلامیدیا تراکوماتیس می تواند سبب عفونت ملتحمه ، حلق ، پیشابراه ، رکتوم و لنفوگرانولوم ونروم گردد. دومین سروتیپ کلامیدیا تراکوماتیس عامل بیماری چشمی تراخم است که رایج ترین شکل کوری قابل پیشگیری می باشد. سومین سروتیپ موجب عفونت های تناسلی و پیشابراهی می گردد که با لنفوگرانولوم تفاوت دارد. اغلب زنان آلوده به کلامیدیا ، فاقد نشانه های بالینی می باشند.

تصور می شود که عفونت کلامیدیایی ، گسترده ترین بیماری قابل انتقال از طریق جنسی در ایالات متحده باشد. این بیماری در افراد جوان تر از 20 سال و زنانی که زایمانی نداشته اند ، یا کسانی که از روش های پیشگیری بدون مانع استفاده می کنند شایع تر است. همچنین در کسانی که شرکای جنسی متعدد ، یا شریک جنسی جدیدی دارند ، کلامیدیا اغلب با گنوره همراه می باشد.

عفونت کلامیدیایی را می توان با شناسایی و سنجش کمی آنتی بادی های ضد آن تشخیص داد. امکان تشخیص سیتولوژیکی و کشت نیز وجود دارد. آزمایش مولکولی به وسیله ی تکثیر اسید نوکلئیک / PCR ، حساس ترین شیوه ی تشخیصی محسوب می شود. آزمایش ها را می توان روی خون بیماران مبتلا یا سواب گرفته شده از ملتحمه ، حلق بینی ، پیشابراه ، رکتوم ، واژن یا سرویکس انجام داد. تشخیص زود هنگام عفونت ، امکان آزمایش شرکای جنسی و / یا درمان آنان را به محض ممکن امکان پذیر می سازد و از خطر گسترش بیماری می کاهد. درمان سریع ، ریسک ناباروری را در زنان کاهش می دهد.

  

حتما بخوانید : مشاوره ژنتیک چیست؟ 

 

عوامل تداخل کننده

زنان به هنگام خونریزی طبیعی ماهیانه

بیماران تحت درمان آنتی بیوتیکی   

 

روش کار و مراقبت از بیمار

برای آزمون آنتی بادی های کلامیدیایی ، مقداری خون وریدی در لوله یی با سر قرمز رنگ جمع آوری نمایید. نمونه های سرمی مرحله حاد و نقاهت را باید با فاصله 3_2 هفته از یکدیگر گرفت.

کشت خلط برای کنترل عفونت های تنفسی کلامیدیا پسی تاسی استفاده می شود.

بیمارانی که گسترده آنان مثبت می باشد را با انتی بیوتیک درمان نمایید.

 

نتایج آزمایش و اهمیت بالینی

عفونت های کلامیدیایی : این ارگانیسم موجب عفونت های گوناگونی می گردد. در ایالات متحده این بیماری شایع ترین عفونت قابل انتقال از طریق جنسی می باشد.

 

سایر آزمایش های مربوط

آزمایش بیماری های منتقله ی جنسی

 

 

✅ با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار