اشتراک گذاری:

تصویری  کامپیوتری از آزمایش blood culture

Blood Culture

آزمایش کشت خون (Blood Culture)

 

رنج نرمال آزمایش کشت خون (Blood Culture)

منفی

 

کاربرد آزمایش کشت خون (Blood Culture)

کشت خون به منظور تشخیص وجود باکتری در خون انجام می پذیرد.

 

شرح آزمایش کشت خون (Blood Culture)

باکتریمی ( وجود باکتری در خون ) می تواند , به استثنای موارد اندوکاردیت یا ترومبوفلبیت چرکی , زودگذر و متناوب باشد. دوره های باکتریمی معمولا با تب و لرز همراه است. بنابراین وقتی این علایم در بیمار ظاهر می گردد باید کشت خون گرفته شود تا احتمال رشد باکتری در محیط کشت افزایش یابد. گرفتن حداقل 2 نمونه کشت از دو محل مختلف اهمیت زیادی دارد. چنانچه در یکی باکتری رشد نمود و در دیگری رشد نکرد , بهتر است چنین فرض شود که باکتری به دست آمده از کشت اول به دلیل آلودگی رشد نموده و عامل عفونت زا نمی باشد. در صورتی که هر دو کشت عامل عفونی رشد کند , باکتریمی وجود داشته و ناشی از ارگانیسمی است که در محیط کشت رشد کرده است. چنانچه بیمار به هنگام گرفتن نمونه های کشت, آنتی بیوتیک مصرف نموده باید به آزمایشگاه اطلاع داد. می توان با افزودن رزین به محیط کشت , اثر مهری آنتی بیوتیکی بر رشد باکتری های مهاجم را در محیط کشت خنثی نمود. چنانچه کشت باید در حالی انجام شود که بیمار آنتی بیوتیک دریافت می نماید , نمونه کشت خون باید اندکی قبل از تجویز دوز بعدی آنتی بیوتیک گرفته شود. تمامی کشت ها ترجیحا باید پیش از آغاز درمان آنتی بیوتیکی صورت گیرند.

نمونه های کشتی که سوند داخل وریدی گرفته می شود اغلب آلوده بوده و نباید از آنها برای کشت استفاده نمود , مگر آنکه احتمال سپسیس حاصل از سوند وجود داشته باشد. در این موارد , نمونه های کشت خون به دست آمده از سوند , در مقایسه با نمونه کشت گرفته شده از نوک سوند , با دقت بیشتری می تواند به تشخیص باکتری عامل کمک کند.

اغلب باکتری ها برای رشد در آزمایشگاه نیاز به حدود 24 ساعت وقت دارند و گزارش مقدماتی نیز در همین زمان آماده خواهد شد. معمولا 48 تا 72 ساعت زمان برای رشد و شناسایی ارگانیسم لازم است. رشد ارگانیسم های هوازی ممکن است بیشتر به طول انجامد. احتمال دارد پس از درمان آنتی بیوتیکی نیز جهت اطمینان از برطرف شدن عفونت , کشت تکرار شود.

 

 

حتما بخوانید : بیماری قلبی - عروقی

 

عوامل تداخل کننده آزمایش کشت خون (Blood Culture)

  • آلودگی نمونه خون به ویژه با باکتری های پوست ممکن است رخ دهد.

  • داروهای که ممکن است سبب تغییر نتایج آزمون گردند شامل آنتی بیوتیک ها می باشند.

 

روش کار و مراقبت از بیمار

ناشتایی : ندارد.

 

نتایج آزمایش و اهمیت بالینی Blood Culture

باکتریمی : باکتری های که در خون رشد می کنند اغلب قادر به رشد در محیط کشت آزمایشگاه میکروب شناسی نیز می باشند. در صورتی که باکتریمی وجود داشته باشد , بیماری فرد را بسیار شدید در نظر گرفته و بلافاصله پس از گرفته شدن کشت خون , درمان آنتی بیوتیکی باید آغاز گردد.    

 

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار