اشتراک گذاری:

تصویری از رشته DNA انسان

Anti SSA Ab

آزمایش Anti SSA Ab

 

کاربرد آزمایش Anti SSA Ab

منفی : 29 AU/mL

مشکوک : 30_40 AU/mL

مثبت : 41 AU/mL

 

کاربرد آزمایش Anti SSA Ab

این آنتی بادی ضد هسته یی از نوع آنتی بادی های ضد آنتی ژن قابل استخراج هسته یی بوده و برای تشخیص سندرم شوگرن استفاده می شوند.

 

شرح  آزمایش Anti SSA Ab

این آنتی بادی زیر گروهی از آنتی بادی های ضد هسته یی ( ANA ) می باشند و با آنتی ژن هسته یی استخراجی از لنفوسیت های B انسانی واکنش می دهند. RO و LA در زیر میکروسکوپ ماورای بنفش , نمای فلورسنت لکه لکه یی پدید می آورند. این آنتی بادی ها قویا در ارتباط با سندرم شوگرن می باشند. بیماری اخیر نوعی اختلال ایمونولوژیک است که ویژگی آن تخریب پیشرونده غدد برون ریز اشکی و بزاقی است که منجر به خشکی مخاط و ملتحمه می گردد. این بیماری می تواند به تنهایی یا همراه با سایر بیماری های خود ایمن از قبیل لوپوس اریتماتوز سیستمیک ( SLE ) , آرتریت روماتوئید ( RA ) و اسکلرودرما باشد , که مورد اخیر را سندرم شوگرن ثانویه می خوانند.

آنتی بادی های ضد SS-A در حدود 60-70% مبتلایان به سندرم شوگرن اولیه وجود دارد. آنتی بادی های ضد SS-B در قریب به 50-60 % افراد دچار سندرم شوگرن اولیه یافت می گردد. اگر دو آنتی بادی SS-A و SS-B مثبت باشند , سندرم شوگرن را می توان به دقت تشخیص داد. در صورت در صورت همراهی سندرم شوگرن با RA , این آنتی بادی ها به ندرت مشاهده می گردند. در واقع SS-B تنها در سندرم شوگرن اولیه وجود دارد. با این حال آنتی SS-C در حدود 75% مبتلایان به RA یا بیماران دچار سندرم شوگرن ثانویه توام با RA , مثبت است. آنتی SS-A و آنتی SS-B تقریبا هیچ گاه در مبتلایان به سندرم شوگرن ثانویه همراه با RA مشاهده نشده است. از این رو این آنتی بادی ها جهت تشخیص افتراقی سندرم شوگرن اولیه از ثانویه سودمند می باشند.

SS-A را می توان در 25% مبتلایان به SLE نیز یافت. چنین یافته یی به ویژه در افراد " ANA منفی " مبتلا به SLE سودمند است , زیرا این آنتی بادی ها در اکثر اینگونه بیماران وجود دارد. آنتی بادی SS-B در مبتلایان به SLE به ندرت مشاهده گردیده است. به طور کلی هر چه تیتر آنتی بادی های ضد SS بیشتر باشد , احتمال وجود سندرم شوگرن و فعال بودن بیماری افزایش می یابد. انتظار می رود که با کاهش فعالیت سندرم شوگرن به دنبال درمان , تیتر آنتی بادی های ضد SS نیز کاهش می یابد.

 

 

حتما بخوانید : معرفی و کاربرد آزمایش ANA

 

روش کار و مراقبت از بیمار

ناشتایی : ندارد

لوله ی معمول خون : قرمز

 

نتایج آزمایش و اهمیت بالینی Anti SSA Ab

  • مثبت

  • سندرم شوگرن : در صورت تیتر بالای آنتی  SS-A یا آنتی SS-B , می توان سندرم شوگرن را با اطمینان تشخیص داد.

  • آرتریت روماتوئید : اگر تیتر بالای آنتی SS-C وجود داشته باشد , وجود RA با یا بدون سندرم شوگرن را می توان با اطمینان تشخیص داد.

  • SLE با ANA منفی : در اکثر بیماران آنتی SS-A مثبت است.

  • لوپوس نوزادی : آنتی SS-A در 95% این بیماران مثبت است.

 

سایر آزمایش های مربوط

 

آنتی بادی ضد هسته یی ( ANA ) – آنتی بادی ضد سانترومر – آنتی بادی ضد ( DNA ) – آنتی بادی ضد آنتی ژن قابل استخراج هسته یی ( ENA ) – آنتی بادی ضد اسکلرودرما

 

 

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار