اشتراک گذاری:

تصویری کامپیوتری از آنزیم Androstenedione

Androstenedione

آزمایش Androstenedione

 

آندروستندیون یکی از آنزیم های اصلی است که در تخمدان های زنان و به مقدار کمتر در غدد آدرنال زنان و مردان وجود دارد. این ماده در بافت چربی و کبد به استرون تبدیل می شود. استرون نوعی از استروژن است که در مقایسه با استرادیول قدرت کمتری دارد. در زنان غیریائسه استرون منبع اصلی استروژن است. در کودکان اگر به هر علت تولید آندروستندیون افزایش یابد کودک ممکن است دچار بلوغ زودرس شود. در زنان یائسه افزایش تولید این هورمون باعث خونریزی، اندومتریوز، تحریک تخمدان شود. افزایش تولید آن در چاقی ممکن است باعث قاعدگی نامنظم در زنان و نشانه های زنانگی نظیر ژنیکوماستی در مردان شود. بنابراین انجام این تست در تشخیص قاعدگی نامنظم، بلوغ جنسی زودرس و اختلالات پس از یائسگی مفید است. آندرستندیون در موارد زیر افزایش می یابد: تومور آدرنال، سندرم کوشینگ، هیرسوتیسم، تومور تخمدان و تومور بیضه و.....همچنین در موارد هیپوگنادیسم و یائسگی کاهش می یابد.

هورمون‌های آندروژنیک Androgenic Hormone به دو فرم طبیعی و سنتتیک وجود دارند که در گونادها (بیضه‌ها و تخمدان‌ها) و قشر غدد آدرنال از کلسترول سنتز می‌شوند. آنها با اثر روی گیرنده‌های آندروژنی در بدن باعث کنترل شخصیت مردانه، تکامل دستگاه ادراری تناسلی جنس مذکر در دوران جنینی، بروز صفات ثانویه‌ی جنسی مردانه و همچنین در خانم‌ها به‌مقدار کمی وجود دارند و پیشرو تولید استروژن‌ها می‌باشند.

آندروژن‌ها دارای اثرات آنابولیک استروئیدی می‌باشند. هورمون‌های استروئیدی زنانه (استرادیول) نیز به‌ مقدار کمی در مردان وجود داشته و نقش مهمی در آنها دارند. آنــدروژن‌های ضـعیــــف شامل ‌DHEA و DHEA-s و آندروستندیون (Androstenedione) می‌باشند. آندروژن‌های آدرنال و کورتیزول در هنگام استرس افزایش می‌یابند. تمامی استروئیدهای آدرنال از کلسترول که این ترکیبات از استات مشتق‌شده‌اند سنتز می‌گردند.

DHEA یک هورمون استروئیدی است که در قشر آدرنال سنتز و به آندروستن‌دیون تبدیل می‌شود .آندروستن‌دیون یک استروئید آندروژن می‌باشد که توسط بیضه‌ها، قشر آدرنال و تخمدان‌ها از 17‌آلفاهیدروکسی پروژسترون و DHEA ساخته می‌شود و به Testosterone و استرون تبدیل می‌گردد. هیرسوتیسم یا پرمویی زمانی است که رویش مو در زنان به صورتی باشد که با الگوی مردان مطابقت کند که این شامل رشد مو در صورت، چانه، شکم و سینه می‌شود. علت هیرسوتیسم افزایش آندروژن‌ها (هورمون‌های مردانه) می‌باشد. این هورمون‌ها آندروستندیون، دی‌هیدرو اپی‌اندسترون سولفات و تستوسترون هستند.

آندروستندیون به طور مساوی در تخمدان‌ها و غده فوق کلیوی تولید می‌شود. دی‌هیدرو اپی‌اندسترون سولفات (DHEAS) توسط غدد فوق کلیه ترشح می‌شود. در بدن 60% تستوسترون در تخمدان‌ها تولید می‌شود و 40% بقیه از تبدیل آندروستندیون در خون به تستوسترون به وجود می‌آید. تستسترون هورمون فعال است و دو هورمون دیگر پیش‌ساز بوده و اثر مستقیم ندارند.

از این تست جهت تشخیص سندرم های ایجاد کننده ی صفات مردانه در زنان، قاعدگی نامنظم، بلوغ جنسی زودرس و اختلالات پس از یائسگی استفاده می شود. آندروستندیون یکی از آنزیم های اصلی است که در تخمدان های زنان و به مقدار کمتر در غدد آدرنال زنان و مردان وجود دارد. این هورمون درون بافت چربی و کبد به استرون تبدیل می گردد.

 

 

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار