اشتراک گذاری:

تصویری میکروسکوپی که به کمک نور ماورای بنفش گرفته شده برای آزمایش ASMA

Anti Smooth Muscle Antibody (ASMA)

آزمایش ASMA

 

رنج نرمال آزمایش ASMA

تیتر ASMAs بیشتر از 1:20 نباشد.

 

کاربرد آزمایش ASMA

ASMA عمدتاً آزمون کمک تشخیصی برای هپاتیت مزمن فعال خود ایمن ( CAH ) است که به نام CAH " لوپوئید " نیز بدان اشاره می گردد.

 

شرح آزمایش ASMA

ASMA نوعی آنتی بادی ضد سیتوپلاسمی علیه یک پروتئین اسکلتی سلول به نام اکتین می باشد. تیتر ASMA در سرم طبیعی بیش از 1:20 نمی باشد. ASMA متداول ترین آنتی بادی شناخته شده برای تشخیص CAH است و در 80-70% مبتلایان به CAH وجود دارد. بیماران مبتلا به برخی از انواع CAH از نظر آنتی بادی ASMA مثبت نمی باشند. این بیماری احتمالا نوعی بیماری خود ایمن است که اغلب در زنان بالغ پدید می آید. تظاهرات بالینی CAH مشابه هپاتیت ویروسی است. تابلوی بالینی مذکور به همراه ملاک های آسیب شناختی و سرولوژیکی باید بیشتر از شش ماه وجود داشته باشد تا بیماری تحت عنوان CAH طبقه بندی گردد.

ASMA اختصاصی برای CAH نمی باشد و در بیماران مبتلا به عفونت های ویروسی , بدخیمی , مالتیپل اسکلروز , سیروز صفرای اولیه و عفونت های مایکوپلاسمایی نیز ممکن است مثبت گردد. تیتر ASMA اغلب در این گونه بیماری ها پایین است , در حالی که در CAH معمولاً بیشتر از 1:160 می باشد. این تیتر ها نه تنها در تعیین پیش آگهی بیماری سودمند نیستند , بلکه نشان دهنده ی پاسخ به درمان نیز نیست. هم چنین از این آنتی بادی برای افتراق هپاتیت خود ایمن از لوپوس اریتماتوز استفاده می شود.

 

 

حتما بخوانید : انواع هپاتیت

 

روش کار و مراقبت از بیمار

ناشتای : ندارد.

لوله ی معمول خون : قرمز

 

افزایش سطح آزمایش ASMA

  • CAH

  • هپاتیت منونوکلئوزی : ASMA در 80-70 درصد این بیماران مثبت است.

  • سیروز صفراوی اولیه

  • هپاتیت ویروسی

  • مولتیپل اسکلروز

  • بدخیمی

  • اسم با منشا درونی : ASMA در حدود 30% این بیماران مثبت است.

 

سایر آزمایش های مربوط

آنزیم های کبدی از قبیل فسفاتاز قلیایی ( ALP ) و آسپارتات آمینوترانسفراز ( AST )

آنتی بادی ضد میتوکندری

آنتی بادی میکروزومی ضد کبد / کلیه نوع 1

 

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار