اشتراک گذاری:

تصویری از آنزیم در آزمایش ADA

ADA

آزمایش ADA

 

کاربرد آزمایش ADA

تست ADA تستی است که در آن آنزیمی به نام آدنوزین دآمیناز را بررسی می کند.این آنزیم که در مسیرهای متابولیکی فعالیت دارد، با دآمینه کردن آمینواسید آدنوزین،‌ آن را به اینوزین و داکسی اینوزین تبدیل می کند

 

ADAیا آدنوزین د آمیناز آنزیمی است که در مسیرهای متابولیکی فعالیت دارد، با دآمینه کردن آمینواسید آدنوزین،‌ آن را به اینوزین و داکسی اینوزین تبدیل می کند.

در بیمارانی که نقص ایمنی شدید SCID (نوعی سندروم اتوزومال مغلوب) دارند، این آنزیم وجود ندارد که به آن نقص ADA یا ADA-SCID شناخته می شود که به آن نقص ایمنی مرکب نیز می گویند. در نتیجه آدنوزین تجزیه نمی شود و به محصولات دیگر تبدیل می شود و در بافتهای بدن تجمع می کند و متعاقبا باعث بروز برخی مشکلات می شود. از جمله این مشکلات مقاوم نبودن در برابر بیماریهای باکتریایی و قارچی و ویروسی می باشد که این افراد را به شدت مستعد عفونت می کند که دائم نیز تکرار می شوند.

ADA، توزیع بافتی وسیعی داشته و حداقل بصورت سه ایزوفرم وجود دارد (ADA2, ADAl+cp,ADAl). به نظر می‌رسد ADA در تکثیر و تمایز لنفوسیت‌ها در پاسخ ایمنی نقش داشته باشد. 

حتما بخوانید : آزمایش Fungal Infection چیست؟

 

از فعالیت بالای ADA مایعات بدن به عنوان نشانگر غیر مستقیمی برای تشخیص منژیت سلی (CSF)، پلورال افیوژن سلی، پریکاردیت سلی و پریتونیت سلی استفاده می‌شود. مقادیر ADA در موارد سل بیشتر از کارسینوماتوز است. در بیمارانی که نقص ایمنی شدید SCID (نوعی سندروم اتوزومال مغلوب) دارند، این آنزیم وجود ندارد که به آن نقص ADA یا ADA-SCID شناخته می شود که به آن نقص ایمنی مرکب نیز می گویند. در نتیجه آدنوزین تجزیه نمی شود و به محصولات دیگر تبدیل می شود و در بافتهای بدن تجمع می کند ومتعاقبا باعث بروز برخی مشکلات می شود. از جمله این مشکلات مقاوم نبودن در برابر بیماریهای باکتریایی و قارچی و ویروسی می باشد که این افراد را به شدت مستعد عفونت می کند که دائم نیز تکرار می شوند.


علائم بیماری نقص ADA

اسهال مزمن

پنومونی (ذات الریه)
راش های پوستی
سوء تغذیه
کاهش رشد کودکان نسبت به کودکان سالم

 

 

✅ با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار