تصویری از یک ویروس جهش یافته کرونا به اسم امیکرون

کرونای امیکرون چیست؟

اشتراک گذاری: لگوی پیام رسان تلگرام لگوی پیام رسان واتساپ لگوی شبکه اجتماعی توئیتر لگوی شبکه اجتماعی فیسبوک لگوی شبکه اجتماعی pinterest لگوی شبکه اجتماعی لینکدین

منبع انتشار : دپارتمان علمی گروه پاتوبیولوژی رهسا

علائم کرونای امیکرون چیست ؟ این سوالی است که هنوز به آن...

 

این روزها دغدغه مردم دنیا گونه جدید ویروس کرونا می باشد و سوالات زیادی را در ذهن آن ها ایجاد کرده است. سوالاتی مانند کرونای امیکرون چیست و چقدر نگران‌ کننده است؟ شدت بیماری وعلائم آن چگونه است؟ واکسن ها تا چه اندازه موثر هستند؟ مرگ و میر ناشی از آن چقدر است؟ کدام افراد مقابل کرونای امیکرون آسیب پذیرتر هستند؟ در ادامه با ما همراه باشید.

 

امیکرون چیست ؟

گونه جدیدی از ویروس کرونا که باعث کووید-19 می شود در آفریقای جنوبی شناسایی شده است. محققان آفریقای جنوبی ویروس کرونای جدید و چند جهشی را کشف کردند که ممکن است بسیار مسری باشد و باعث وحشت در جهان شده است. سازمان جهانی بهداشت (WHO) سویه جهش یافته جدیدی از کرونا را به نام امیکرون به عنوان یک نگرانی معرفی کرد. دانشمندان به طور شبانه روزی در حال کار برای تجزیه و تحلیل و درک رفتار آن هستند. سویه جدید که ابتداB.1.1.529  نامیده شد، توسط سازمان جهانی بهداشت نوع Omicron نام گرفت. هم چون گذشته و مانند واریانت‌های قبلی، این نگرانی وجود دارد که این نوع کرونا می‌تواند به شیوع بیماری در بسیاری از کشورها دامن بزند و سیستم‌های بهداشتی را تحت فشار قرار دهد و احتمالا ایمنی واکسن ها را دور بزند.

  

حتما بخوانید : علائم جدید امیکرون (علائم کرونا امیکرون در کودکان)

 

گونه امیکرون چه تفاوتی دارد؟

دانشمندان می گویند که نوع Omicron دارای تعداد زیادی جهش در پروتئین اسپایک خود است که نقش کلیدی در ورود ویروس به سلول‌های بدن دارد. این همان چیزی است که توسط واکسن‌ها هدف قرار می‌گیرد. محققان هنوز در حال تلاش برای تعیین این هستند که آیا این بیماری نسبت به سویه‌های قبلی بیشتر کشنده است یا خیر ؟ این نوع گونه دارای تعداد زیادی جهش است که برخی از آنها نگران کننده هستند. شواهد اولیه حاکی از افزایش خطر ابتلا به عفونت مجدد با این نوع در مقایسه با سایر گونه ها است. تشخیص فعلیSARS-CoV-2  با آزمایش PCR برای شناسایی این گونه کاربرد دارد اما تحقیقات بیشتر در حال انجام است.

 

حتما بخوانید : تفسیر جواب آزمایش PCR کرونا

 

امیکرون چقدر نگران‌ کننده است؟

هنوز برای پاسخ دادن به میزان نگرانی در مورد امیکرون زود است، ویروس‌ها همیشه جهش می‌یابند و با تغییراتی که می یابند گاهی ضعیف ‌تر می‌شوند و یا گاهی در فرار از آنتی‌بادی‌ها و بیماری زایی ماهرتر می‌شوند. واکسن‌های کرونا نشان داده‌اند که در برابر انواع قبلی مؤثر هستند. به گفته  WHOممکن است ارزیابی میزان انتقال ‌پذیری واریانت جدید ویروس کرونا، مرگ و میر و اثربخشی واکسن‌ها و درمان‌های موجود علیه آن چند هفته طول بکشد. بر اساس موارد جدید ابتلا، ممکن است اثربخشی واکسن‌ها را تا حدی کاهش دهد که هنوز دقیق مشخص نشده است.

 

علائم کرونای امیکرون چیست ؟

این سوالی است که هنوز به آن پاسخ داده نشده است. سویه جهش یافته جدید به تازگی کشف شده و هنوز صحبت برای تعیین شدت علائم بالینی موارد Omicron زود است. به افراد یادآوری می شود که اقداماتی را برای کاهش خطر ابتلا به COVID-19 انجام دهند، از جمله اقدامات اثبات شده بهداشت عمومی و اجتماعی مانند استفاده از ماسک های مناسب، بهداشت دست، فاصله گذاری فیزیکی، بهبود تهویه فضاهای داخلی، اجتناب از فضاهای شلوغ و واکسیناسیون.

 

تصویری از چهار سرنگ واکسن کرونا که در پشت آنها نوشته شده Omicron sars-cov-2

 

چه چیزی دانشمندان را نگران کرده است؟

آن چه متخصصان را در سراسر دنیا نگران کرده است تعداد بسیار بالای جهش‌های رخ داده در سویه‌ی امیکرون است. تنها ۳۰ مورد از این جهش‌ها در پروتئین اسپایک رخ داده‌اند. ۱۰ مورد از این جهش‌ها نیز در بخش اتصال ویروس رخ داده که از جهش‌های نوع دلتا که قدرت شیوع بسیاری بالایی دارد، به مراتب بیشتر است. با توجه به آمار مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های اروپا، نوع Omicron با حدود 30 تغییر، سه حذف کوچک و یک درج کوچک در پروتئین اسپایک مشخص می شود. نیمی از تغییرات در حوزه اتصال گیرنده است. اسپایک یکی از چهار پروتئین ساختاری است که لایه‌ی خارجی ویروس عامل کووید-۱۹ را شکل می‌دهند. اکثر واکسن‌ها و داروهای واکسن کرونا نیز با تمرکز بر همین پروتئین اسپایک طراحی شده‌اند. از این رو تغییرات و جهش‌های گسترده در آن می‌تواند اثرگذاری واکسن در ایجاد ایمنی را کاهش داده و آمار مرگ و میر را بالاتر ببرد. بیشتر موارد ابتلای تایید شده به امیکرون در آفریقای جنوبی بوده و مواردی هم در هنگ کنگ، بلژیک، بریتانیا، آلمان، ایتالیا، جمهوری چک و هلند مشاهده شده است. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید تحقیقات اولیه نشان می دهد این سویه جدید ویروس کرونا، در مقایسه با موارد قبلی خطر انتقال بیشتری دارد و شیوع آن نگران کننده است.

 

امیکرون و واکسن‌های کرونا

آیا واکسن‌های کرونا بروزرسانی می‌شوند؟ بررسی‌های آزمایشگاهی ویروس امیکرون به سرعت در برخی شرکت‌های واکسن سازی آغاز شده و محققان هم چنین در حال بررسی این موضوع هستند که واکسن‌های قبلی تا چه حد بر روی امیکرون مؤثر هستند. از زمان تایید این واریانت توسط سازمان بهداشت جهانی، بررسی‌های علمی در سطح دنیا آغاز شد. البته دانشمندان معتقدند که برای گرفتن نتایج دقیق چند هفته زمان مورد نیاز می باشد. تاثیرگذاری واکسن‌ها یکی دیگر از نگرانی‌های جهانی گونه Omicron می‌باشد. اکنون مطالعات زیادی برای سنجش میزان تاثیرگذاری واکسن‌های رایج و تولید واکسن جدید در جریان است.

 

 

گروه پاتوبیولوژی رهسا؛ پیشرو در خدمات آزمایش در منزل

استفاده از خدمات آزمایش در منزل، به‌ خصوص در شرایط کنونی جامعه که ویروس کرونا سلامتی انسان‌ها را تهدید می‌کند، بهترین گزینه‌ای است که برای حفظ سلامتی خود و خانواده‌تان می‌توانید انجام دهید. کاملا طبیعی است که برای برخورداری از این خدمات، به دنبال مرکزی مطمئن باشید که ضمن داشتن تجربه و تعهد لازم در این زمینه، خدمات مورد نیاز شما را نیز در سریع ‌ترین زمان ممکن و با هزینه‌ای مناسب، در اختیارتان قرار دهد. گروه پاتوبیولوژی رهسا، با داشتن کادری مجرب و متعهد، خدمات مورد نیاز را در اختیار شما قرار داده و سلامتی را برایتان به ارمغان خواهد آورد. این مرکز با مجهز بودن به پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های روز دنیا و سیستم پاسخگویی اینترنتی، هر آنچه را که از یک مرکز آزمایشگاهی حرفه‌ای انتظار دارید، به شما عرضه می‌کند.

 

همان ‌طور که گفتیم، خدمات آزمایش در منزل یک سرویس نوظهور است که در سال‌های اخیر با استقبال گسترده‌ی بیماران مواجه شده و توانسته جایگاه خود را در حوزه‌ی خدمات آزمایشگاهی، به دست آورد. گروه پاتوبیولوژی رهسا به عنوان یکی از مراکز پیشرو در ارائه‌ی خدمات نمونه‌گیری در منزل، راحتی و آسایش را برای شما به همراه آورده و سبب صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌هایتان می‌شوددر حال حاضرگروه رهسا شامل ۴ مرکز آزمایشگاهی می باشد و درآینده جهت آسایش مراجعین مراکز جدید تاسیس می گردد.

 

برای انجام آزمایش کرونا در منزل یا محل کار می توانید با شماره ۷۹۲۲۷ تماس بگیرید

 

یک گیفت انیمیشن که روی آن نوشته شده انجام آزمایش pcr در منزل با جوابدهی آنلاین به همراه شماره تلفن

 

مطالب بخش مقاله و انتشارات سایت گروه پاتوبیولوژی رهسا تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد

 

 

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

 

برای دانلود این مقاله به صورت PDF کلیک کنید