تصویری از یک انار شب یلدا که در دوران کرونا به او ماسک زده اند

کرونا به شب یلدا رسید

اشتراک گذاری: لگوی پیام رسان تلگرام لگوی پیام رسان واتساپ لگوی شبکه اجتماعی توئیتر لگوی شبکه اجتماعی فیسبوک لگوی شبکه اجتماعی pinterest لگوی شبکه اجتماعی لینکدین

منبع انتشار : دپارتمان علمی گروه پاتوبیولوژی رهسا

برگزاری دورهمی‌ شب یلدا در شرایط کرونایی ممکن است به قیمت از دست دادن عزیزانمان تمام شود و...

کرونا به شب یلدا رسید

برگزاری دورهمی‌ شب یلدا در شرایط کرونایی ممکن است به قیمت از دست دادن عزیزانمان تمام شود و حسرت نبودشان تنها به نیت لحظاتی بیشتر بودن در کنار هم، برایمان باقی بماندفصل هزار رنگ پاییز که به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود، کم کم همه خود را برای ورود به زمستان آماده می‌کنند و نخستین شب آن را جشن می‌گیرند. اولین شب زمستان که از آن به عنوان شب یلدا یا شب چله یاد می‌شود، یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است که به رسمی شیرین، اقوام و خانواده‌های ایرانی را دور هم جمع می‌کند تا بلندترین شب سال را با شب نشینی در جمع بزرگترها سپری کنند.

شب یلدا فرصت و بهانه‌ای برای با هم بودن است و از همین رو، ایرانی‌ها، یک دقیقه بیشتر بودن این شب را جشن می‌گیرند اما شیوع ویروس کرونا در طی  ماه های گذشته، جشن شب یلدا را هم مانند بسیاری از آئین‌های ما متفاوت کرده است. بر خلاف ماهیت این رسم قدیمی که برای جشن گرفتن لحظاتی بیشتر با هم بودن است، حضور در جمع بزرگترهای خانواده و برگزاری دورهمی‌ها در شب یلدا ممکن است به قیمت از دست دادن عزیزانمان تمام شود و همیشه این حسرت بزرگ برای ما باقی بماند که چرا به نیت لحظاتی بیشتر بودن با عزیزمان، برای همیشه او را از دست دادیم!

 

هرگز فکر نمی‌کردم کرونا تا این حد جدی است

بدن درد، ضعف و بی حالی و … هفته‌ها است که یار جدایی ناپذیر من شده است، با اینکه حدود سه هفته در قرنطینه کامل بودم و در این مدت با مصرف داروها و انواع میوه‌ها و نوشیدنی‌ها و…، سعی کردم تا کمی به حالت قبل از ابتلاء به بیماری برگردم اما هنوز با نعمت بزرگ سلامتی که پیش از کرونا داشتم، فاصله زیادی دارم.

اینها بخشی از صحبت‌های آقایی ۳۶ ساله است که به آنها اشاره کرد؛ وی در ادامه گفت: تا قبل از اینکه نتیجه تست کرونا من مثبت شود، هرگز فکر نمی‌کردم که این بیماری تا این حد جدی است و عوارض و مشکلات فراوانی را برای من به همراه خواهد داشت. بیشتر در سطح جامعه اینگونه شایع شده بود که این بیماری سالمندان را در معرض خطر قرار می‌دهد، من و دوستانم خیلی به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توجهی نداشتیم و معمولاً با همدیگر بیرون می‌رفتیم و در جمع‌های دوستانه حضور داشتیم.

 

 

محرومیت از دیدار والدین نتیجه عدم پرهیز از دورهمی‌ها

یکی دیگر از عزیزان به مشکلات دوران قرنطینه همسرش اشاره کرد و گفت: اصلاً فکر نمی‌کردم همسرم که ۲۸ سال بیشتر سن ندارد بر اثر کرونا تا این حد دچار ضعف و درد و مشکل شود. ضعف عضلات، کمر درد، دل دردهای شدید و بی حالی از جمله مشکلاتی بود که وقتی با افزایش تنگی نفس همراه می‌شد، طاقتش را طاق می‌کرد.

وی ادامه داد: همسرم خیلی به رعایت مسائل بهداشتی مثل ماسک زدن و … توجه می‌کرد و هر وسیله‌ای را که وارد منزل می‌کردم، با دقت ضدعفونی می‌کرد ولی متأسفانه با تصور سلامتی دوستان و آشنایان، رفت و آمدها و دورهمی‌های خود را حتی در دوران کرونا ادامه می‌داد؛ همین بی توجهی ساده باعث شد که حدود یک ماه از دیدن والدینمان محروم شویم.

 

 

باور ناقل بودن اقوام و آشنایان برای من ناممکن بود

دوست عزیزی که از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون دو مرتبه به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده است، از مشکلات و سختی‌های دوره بیماری خود گفت و افزود: هنوز هم بعد از گذشت هفته‌ها، درگیر برخی عوارض این بیماری از جمله ضعف و بی حالی هستم. از همان ابتدا ماسک زدن و ضدعفونی را خیلی جدی انجام می‌دادم ولی به دلیل ابتلای یکی از اقوام نزدیکمان، همه کسانی که در منزل پدرم با حضور همان فرد، شب نشینی داشتیم متأسفانه مبتلا به کرونا شدیم که البته میزان درگیری افراد آن جمع، شدت و ضعف داشت.

وی با توصیه مردم به پرهیز از دورهمی‌ها به ویژه در شب یلدا، گفت: من هیچ وقت تصور نمی‌کردم که بر اثر یک دور هم بودن ساده مبتلا شوم چون همه دوستان و آشنایان خودم را سالم می‌دانستم و باور ناقل بودنشان برای من ناممکن بود.

 

enlightenedحتما بخوانید : شستشوی دست‌ها و کرونا

 

 

دورهمی‌های یلدا را مجازی برگزار کنیم

یلدا تنها یک رسم کهن ایرانی نیست بلکه به ما می‌آموزد که بلندترین شب سال در آغاز سردترین فصل سال هم با گرمای محبت، گرم می‌شود و به صبح می‌رسد، پس باید با پرهیز از دورهمی‌های یلدایی، به آینده روشن پس از کرونا امیدوار باشیم و کمک کنیم تا هر چه زودتر با قطع زنجیره انتقال این بیماری، از دور هم بودن لذت ببریم.

فراموش نکنیم :

دورهمی شب یلدای امسال، آخرین دورهمی عزیزانمان نشود

بلندترین شب سال را به خطرناک‌ترین شب سال تبدیل نکنیم

یلدا در خانه بمانیم

 

 

مطالب بخش مقالات و انتشارات سایت گروه پاتوبیولوژی رهسا تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد

 

 

با ما در مسیر سلامتی گام بردارید