تصویر دختری که پدرش با اخم نشان میده که نباید سیگار بکشد

مضرات دخانیات

اشتراک گذاری: لگوی پیام رسان تلگرام لگوی پیام رسان واتساپ لگوی شبکه اجتماعی توئیتر لگوی شبکه اجتماعی فیسبوک لگوی شبکه اجتماعی pinterest لگوی شبکه اجتماعی لینکدین

منبع انتشار : دپارتمان علمی گروه پاتوبیولوژی رهسا

عوارض كوتاه مدت نيكوتين عبارتند از:‌ افزايش ضربان نبض، افزايش موقتي در فشار خون و اسيد معده...

 

مضرات محصولات دخانیات

یکی از مشکلات عمده بهداشت در زمان ما گسترش استعمال دخانیات در جامعه می‌باشد که این خود بعنوان یکی از شایع ترین عوامل مرگ و میر در جهان شناخته شده، چرا که مصرف این مواد عامل 25 بیماری کشنده از جمله سرطان ها و بیماری های قلبی و عروقی و غیره می‌باشند و انتظار می‌رود در سال های آینده بزرگترین و بیشترین عامل مرگ و میر و کاهش طول عمر باشد . طی سال های اخیر مصرف انواع مختلف مواد دخانی مانند قلیان به طور گسترده در جامعه شایع شده است که نقش خاصی را در ورود جوانان و نوجوانان در عرصه استعمال دخانیات ایفا می‌کند که می‌بایست این گروه از افراد جامعه در زمینه عدم مصرف اینگونه مواد با توجه به زیان هایی که در آینده گریبان گیر آنها خواهند شد بکوشند و از مصرف آنها اجتاب کنند

 

نیکوتین

عوارض كوتاه مدت نيكوتين عبارتند از:‌ افزايش ضربان نبض، افزايش موقتي در فشار خون و اسيد معده، كاهش جريان خون در انتهاي اندام ها مثل انگشتان دست و پا، تهوع و حالت اشكبار چشم ها،‌ مصرف طولاني مدت نيكوتين مي تواند به كاهش حس بويايي و چشايي، چين و چروك زودرس و فراوان چهره،‌ افزايش خطر سرماخوردگي، برونشيت مزمن، آمفيزم، بيماري قلبي و برخي از انواع سرطان منجر شود.

 

انواع دخانیات

دخانیات در هر نوع و شکل آن کشنده است و سلامت ریه‌های هر شخصی که در معرض آن قرار می‌گیرد را تهدید می‌کند. دخانیات در هر ۴ ثانیه یک نفر را به کام مرگ می‌کشاند. بیماری‌های دستگاه تنفسی جزو مهمترین دلایل مرگ در سراسر جهان است و محصولات دخانی یک عامل خطربزرگ محسوب می‌شوند. مصرف انواع محصولات دخانی و در اثر آن ابتلا به بیماری‌های تنفسی، باعث مرگ میلیون‌ها نفر شده است که این آماری ناراحت کننده است. اما ناراحت‌کننده‌تر از آن درد و رنجی است که این بیماری‌ها به فرد تحمیل کرده و کیفیت زندگی او را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

عوارض در معرض قرار گرفتن دود محصولات دخانی

دود محصولات دخانی نه تنها سلامت ریه‌های شخص مصرف‌کننده را تهدید می‌کند، بلکه برای اشخاصی که در معرض دود نیز قرار گرفته‌اند، یک خطر محسوب می‌شود.دود محصولات دخانی باعث آلودگی هوای داخل اتاق می‌شود که یک خطر بزرگ برای سلامتی ریه‌ها است. طبق آمار ارائه شده برای روز جهانی بدون دخانیات از سوی سازمان بهداشت جهانی، هر ساله در سراسر جهان بیش از ۱ میلیون نفر در اثر دود غیر مستقیم محصولات دخانی، جان خود را از دست می‌دهند. نوزادان متولد شده از مادران سیگاری و یا مادرانی که در طول مدت بارداری در معرض دود غیرمستقیم محصولات دخانی قرار گرفته‌اند، ممکن است از نقص در عملکرد ریه‌هایشان رنج ببرند. طبق تحقیقات صورت گرفته، مواد شیمیایی موجود در دود محصولات دخانی در دوران رشد جنین در شکم مادر، میتواند اثر مخرب و دائمی را بر ریه‌های جنین داشته باشد. تنها با یک نفس، صدها ماده‌ی سمی موجود در دود محصول دخانی، شروع به آسیب‌رساندن به ریه‌هایتان می‌کند. با استشمام دود محصول دخانی، ساختارهایی که مانع از ورود آلودگی به راه‌های هوایی شما می‌شوند، فلج گردیده و بدین ترتیب راه رسیدن مواد سمی موجود در دود به ریه‌های شما تسهیل می‌گردد. تحقیقات صورت گرفته بیان می‌کند که تاثیر زیان‌آور دود محصولات دخانی بر روی ریه‌ها، تقریبا فوری و بلافاصله است و دود این محصولات باعث کاهش عملکرد ریه‌ها می‌شود.

 

بیماری‌های ناشی از مصرف دخانیات

بیماری های قلبی وعروقی

بیماری قلبی-عروقی دسته‌ای از بیماری‌ها است که در قلب یا  سرخرگ‌ها، مویرگ‌ها و سیاهرگ‌ها رخ می‌دهد. بیماری قلبی-عروقی به هر گونه بیماری که دستگاه گردش خون را تحت تأثیر قرار دهد اشاره دارد که شامل بیماری‌های قلبی، بیماری‌های عروقی مغز و کلیه و بیماری‌های شریانی می‌شود. این بیماری‌ها بیش از هر عامل دیگری باعث مرگ انسان‌ها در سراسر جهان می‌شود که مصرف دخانیات و تنفس دود غیر مستقیم آن، مسئول ۱۷ درصد از مرگ‌های ناشی از بیماری‌های قلبی است.

 

enlightenedحتما بخوانید : بیماری قلبی - عروقی

 

 

سرطان ریه

نوعی بیماری است که مشخصه آن رشد کنترل‌نشده سلول در بافت‌های ریه است. اگر این بیماری درمان نشود، رشد سلولی می‌تواند در یک فرایند به نام متاستاز به بیرون از ریه گسترش پیدا کند و به بافت‌های اطراف یا سایر اعضای بدن برسد. شایع‌ترین علت سرطان ریه قرار گرفتن در معرض دود دخانیات برای مدتی طولانی دلیل ۹۰٪ سرطان‌های ریه است.

 

سل

سل یا تب لازم یک بیماری عفونی شایع، و در بسیاری از موارد مرگبار است. این بیماری توسط گونه‌های مختلف مایکوباکتریا، به‌طور معمول مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می‌شود. سل به‌طور معمول به شش‌ها حمله می‌کند، اما بر قسمت‌های دیگر بدن نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد.

آسم

تنفس دود سیگار و یا سایر محصولات دخانی یکی از مهمترین عوامل ایجاد کننده‌ی آسم و یا وخیم‌تر شدن وضعیت آن است. آسم یک بیماری مزمن مجاری هوایی است که از علائم آن میتوان به خس خس، سرفه و تنگی نفس اشاره کرد.

 

آنچه باید بدانیم

  • دخانیات شایع ترین عامل قابل پیشگیری مرگ و میر در جهان می‌باشد. (5/12 درصداز کل مرگ ها )
  • در ترکیب دود سیگار 4000 نوع ماده شیمیایی و سم وجود دارد که استنشاق آن موجبات خطر مصرف‌کنندگان و اطرافیان را ایجاد می‌کند .
  •  25 نوع بیماری خطرناک از جمله سرطان ها و بیماری های قلب و عروق- ریه- کبد- گوارش- جنین و نازایی مرتبط با استعمال دخانیات می‌باشد .
  • نوجوانان و جوانانی که مبادرت به استعمال دخانیات می‌کنند احتمال مبتلا شدن آنها به سرطان ریه 22 مرتبه بیشتر از افراد غیرسیگاری می‌باشد و 20 تا 25 سال زودتر از همسالان خود می‌میرند .
  • استعمال دخانیات باعث بوجود آمدن نوزاد معلول و کم وزن گردد .
  • استعمال دخانیات باعث افزایش ضربان قلب، افزایش فشارخون و خطر ابتلا به بیماری های فشار خون بالا و گرفتگی عروق و نهایتاً ایجاد حمله قلبی و سکته می‌شود .
  • استعمال دخانیات خطر ابتلاء به زخم معده را افزایش داده و درمان آن در افراد سیگاری به سختی انجام می‌گیرد .
  • استعمال دخانیات در درازمدت باعث تأثیرگذاری بر روی پوست شده و آنها را خشک، شکننده، تغییر رنگ به قهوه‌ای متمایل به زرد می‌کند

 

 

مطالب بخش مقالات و انتشارات سایت گروه پاتوبیولوژی رهسا تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد

 

 

با ما در مسیر سلامتی گام بردارید

 

برای دانلود این مقاله کلیک کنید