مردی که ماسکپزشکی به صورت دارد و دارد از پنجره به بیرون که باران می آید نگاه میکند

استفاده از ماسک در روزهای بارانی

اشتراک گذاری: لگوی پیام رسان تلگرام لگوی پیام رسان واتساپ لگوی شبکه اجتماعی توئیتر لگوی شبکه اجتماعی فیسبوک لگوی شبکه اجتماعی pinterest لگوی شبکه اجتماعی لینکدین

منبع انتشار : دپارتمان علمی گروه پاتوبیولوژی رهسا

توصیه شده است در زمان باران باید سعی شود با استفاده از چتر از رسیدن آب باران به ماسک

 

اصول استفاده از ماسک در روزهای بارانی چیست؟

در حال حاضر، در اغلب کشورها مردم ملزم به پوشیدن ماسک در مکان های عمومی هستند. در مغازه ها، اماکن پذیرایی، تاکسی های شخصی و حمل و نقل عمومی و سایر مکان هایی که همزمان تعدادی از افراد حضور دارند و امکان فاصله گذاری وجود ندارد پوشیدن ماسک توصیه می شود. برخی شرایط مانند رطوبت و خیس شدن ماسک ممکن است کارایی آن را تحت تأثیر قرار دهد. اکنون با ورود به فصل های سرد سال و احتمال بارش باران و برف، این سوال ممکن است مطرح شود که در روزهای بارانی و هنگام بارش برف یا باران جهت پیشگیری از ابتلا به کووید-19، اصول استفاده از ماسک چیست؟


استفاده از ماسک صورت در تمام فضاهای عمومی داخلی و در مکان هایی که نمی توان دو متر فاصله را رعایت کرد توصیه می شود. ماسک های جراحی در سطح میکروسکوپی کار می کنند و یک ساختار شبکه دارند که ذرات را به دام می اندازد ولی رطوبت می تواند آن شبکه را از بین ببرد یا مختل کند. در عین حال سایر ماسک‌ها مانند ماسک‌های پارچه‌ای و یا N 95  و... نیز در آب و هوای مرطوب، مانند ماسک‌های جراحی آسیب‌پذیر هستند.

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، آب جریان هوا را در ماسک محدود می کند و بر نحوه عملکرد فیلتر آن تأثیر می گذارد. کارشناسان سازمان بهداشت جهانی می گویند رطوبت باعث ایجاد تخلخل در ماسک ها می شود و به همین دلیل در هوای مرطوب انواع ماسک ها آسیب پذیر هستند. به عبارتی دیگر در اثر رطوبت ذرات به درستی فیلتر نمی شوند و در نتیجه کارایی ماسک کاهش می یابد. بنابراین اگر ماسک آلوده شده یا به هر دلیلی خیس شود باید بلافاصله با ماسک جدید تعویض شود.

 

enlightenedحتما بخوانید :صحبت با کودکان درباره  ماسک


توصیه شده است در زمان باران باید سعی شود با استفاده از چتر از رسیدن آب باران به ماسک جلوگیری شود. اما اگر ماسک تحت هر شرایطی خیس شد، حتما باید تعویض شود و این روند تا زمان رسیدن به یک سقف مناسب ادامه پیدا کند. لذا توصیه می شود افراد همیشه ماسک اضافی همراه خود داشته باشند تا اگر ماسک آنها خیس شد بتوانند آن را تعویض نمایند.


در آخر

بر اساس شواهد موجود، ماسک های مرطوب نمی توانند فرد را به طور کامل در برابر عوامل بیماری زا محافظت کنند. بنابراین اگر ماسک در زیر باران یا به هر دلیل دیگری خیس شد، باید فوراً با ماسک دیگری عوض شود. بر اساس تحقیقات انجام‌ شده، در هنگام استفاده از ماسک، به محض اینکه صورتتان خیس شد، باید آن را خشک کنید و از ماسک جدید و خشک استفاده کنید.

 

مطالب بخش مقالات و انتشارات سایت گروه پاتوبیولوژی رهسا تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد

 

 

با ما در مسیر سلامتی گام بردارید