اشتراک گذاری:

تصویری کامپیوتری از رودهای انسان

Xylose Absorption

آزمایش جذب گزیلوز

 

یک آزمایش پزشکی است که برای تشخیص ضعف جذب بخش پروگزیمال روده کوچک استفاده می‌شود. این حالت در خیلی از موارد به علت نقص در یکپارچگی مخاط دستگاه گوارش رخ می‌دهدگزیلوز یک نوع مونوساکارید یا قند ساده است که برای جذب و هضم شدن نیاز به آنزیم‌ها ندارد. جذب آن فقط به مخاط سالم نیاز دارد. در مقابل، پلی ساکارید‌ها نیاز به آنزیم‌هایی مانند آمیلاز دارند تا بتوانند به عنوان مونوساکارید جذب شوند.

ساختمان و متابولیسم : گزیلوز یک پنتوز است که به‌طور طبیعی مقادیر قابل توجهی از آن در خون وجود دارد. آنزیم‌های هضم کننده پانکراس برای جذب آن لازم نیستند. در صورت مصرف خوراکی ۶۰%آن به‌طورغیرفعال ازپروکسیمال روده باریک (ایلئوموژژنومنرمال) جذب می‌شود و اکثراً به‌وسیله کلیه‌هاترشح می‌گردد.

 

کاربردبالینی: مقدارگزیلوزبه‌دست آمده در خون یا ادرار پس از مدت زمان مشخصپس از تجویز دوز معلوم برای ارزیابی قدرت جذب موکوسی به‌کار می‌رود و جذب پایین گزیلوز در سوء جذب روده‌ای دیده می‌شود. به هر حال در سایر ناهنجاری‌های روده‌ای یا معدی، مانند سایر اختلالات گردش خون و کلیه دیده خواهد شد. در مجموع ترشح این پنتوز با افزایش سن به‌عنوان شاخص کاهش فعالیت کلیه وجود خواهد داشت، بنابراین این آزمایش برای افتراق بین ۲ نوع سوء جذب و ارزیابی پاسخ به درمان کاربرد خواهد داشت.

 

 

بنر اخبار

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

 

 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار