اشتراک گذاری:

تصویری از یک مرد که دستش را جلوی شکمش گرفته و شکم درد دارد

Stool Culture

آزمایش کشت مدفوع Stool Culture

 

رنج نرمال آزمایش کشت مدفوع Stool Culture

وجود جمعیت طبیعی باکتری های روده ای

عدم وجود آلودگی با تخم و انگل

 

کاربرد آزمایش کشت مدفوع Stool Culture

کشت مدفوع در بیماران دچار اسهال شدید , تب و نفخ شکمی توصیه می گردد. به ویژه اشخاصی که آب چاه نوشیده اند , یا تحت درمان های دراز مدت آنتی بیوتیکی قرار داشته اند , یا به خارج از ایالات متحده سفر کرده اند , بیشتر مشکوک به ابتلا می باشند.

 

شرح آزمایش کشت مدفوع Stool Culture

مدفوع طبیعی حاوی قارچ ها و باکتری های زیادی است. باکتری های شایع تر عبارتند از : انتروکوکوس , اشریشیاکلی , پروتئوس , سودوموناس , استافیلوکوکوس اورئوس , کاندیدا آلبیکنز , باکتریوییدس و کلستریدیوم . تمامی اینها باکتری های طبیعی روده اند. اما برخی از باکتری ها در روده به عنوان پاتوژن فعالیت می کنند. این ها عبارتند از : سالمونلا , شیگلا , کامپیلو باکتر , یرسینیا , اشریشیاکلی پاتوژن , کلستریدیوم و استافیلوکوکوس.

انگل ها نیز ممکن است بر مدفوع تاثیر بگذارند. انگل های شایع عبارتند از : آسکاریس ( کرم های قلابدار ) , استرانژیلوییدیس , ژیاردیا ( پروتوزوآ ) و کریپتوسپوریدیوم ( به خصوص در مبتلایان به سندرم نقص ایمنی اکتسابی ). تشخیص هر یک از این عوامل بیماری زا در مدفوع نشانه آن است که ارگانیسم مزبور عامل انتریت عفونی می باشد.

گاهی اوقات در صورت رشد بیش از حد بااکتری های طبیعی مدفوع به سبب مصرف آنتی بیوتیک ( مانند کلستریدیوم دیفیسیل ) , داروهای سرکوبگر ایمنی یا تنقیه شدید , این باکتری ها نیز بیماری زا می گردند. هلیکوباکترپیلوری را می توان در مدفوع یافت. وجود آن نشانه افزایش احتمال خطر ابتلا به بیماری زخم معده و گاستریت در این افراد می باشد. البته این باکتری معمولا توسط کشت به دست آمده از معده یا آزمایش های سرمی خون بهتر تشخیص داده می شود. عفونت های باکتریایی , ویروسی , یا انگلی روده اغلب به صورت اسهال حاد , نفخ شدید , احساس ناراحتی در شکم و تب ظاهر می شوند و حتی می توانند منجر به مگاکولون سمی گردند.

 

حتما بخوانید : فواید نوشیدن آب

 

عوامل تداخل کننده آزمایش کشت مدفوع Stool Culture

  • ادرار می تواند مانع از رشد باکتری ها شود.از این رو نباید طی جمع آوری نمونه مدفوع با آن مخلوط گردد.

  • بررسی های اخیر با باریم ممکن است مانع تشخیص انگل شود.

  • داروهایی از قبیل آنتی بیوتیک ها , بیسموت و روغن معدنی می توانند بر نتایج آزمایش تاثیر بگذارند.   

 

روش کار و مراقبت از بیمار

توجه نمایید که جداسازی بعضی از پاتوژن های روده یی ممکن است 6 هفته به طول انجامد.

پس از شناسایی عوامل بیماری زا , تا زمان تکمیل درمان , مدفوع بیمار را قرنطینه نمایید. سایر اشخاصی که در تماس نزدیک با بیمار می باشند را به منظور جلوگیری از انتشار بیماری باید مورد آزملیش و درمان قرار داد.

 

نتایج آزمایش و اهمیت بالینی Stool Culture

  • انتروکولیت باکتریایی

  • انتروکولیت پروتوزآیی

  • انتروکولیت انگلی : عوامل عفونت های فوق روی محیط های کشت مخصوص رشد می نماید. به علاوه انگل ها را می توان در گسترده مدفوع نیز یافت. درمان این عفونت ها به ویژه در کودکان باید بلافاصله انجام پذیرد , زیرا به سرعت آب بدنشان را از دست داده و سپتیک می شوند.

 

سایر آزمایش های مربوط

سنجش سم کلستریدیوم

 

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار