اشتراک گذاری:

تصویری زوم شده از یک شیشه خون آزمایشگاه که روی خون سرب وجود دارد

Lead

آزمایش سرب

 

رنج نرمال آزمایش سرب

کمتر از 10 mcg/dL

 

مقادیر بحرانی

کودکان (پایین تر از 15 سال ) : 20 mcg/dL <

بزرگسالن ( بالاتر از 16 سال ) : 70 mcg/dL <

 

کاربرد آزمایش سرب

این آزمون برای شناسایی و پایش مسمومیت با سرب استفاده می شود.

 

شرح آزمایش lead

سرب از فلزات سنگین موجود در محیط است و یک فلز سنگین سمی به شمار می رود. در حال حاضر استفاده از سرب در رنگ های خانگی ممنوع شده ، اما همچنان در رنگ های تولیدی سال های قبل از 1980 وجود دارد. سرب در گرد و غبار مناطق مجاور خانه های نقاشی شده با رنگ های پایه سرب وجود دارد. مقدار غلظت سرب آبی که از لوله های سربی یا جوشکاری شده با سرب عبور می کند از سرب موجود در آب بیشتر است و اندکی اسیدی است.

سرب مهار کننده دو آنزیم مشارکت کننده در ساخت "هِم" به نام های آمینولوولینیک اسید دهیدراتاز و فروچلاتاز است ، که بر اثر آن ساخت هموگلوبین کاهش یافته  و منجر به کم خونی می شود. از سوی دیگر سرب ماده ای الکتروفیل است که تمایل زیادی به ایجاد پیوند کووالانسی با گروه سولفیدریل سیستئین موجود در پروتئین ها دارد ، بنابر این پروتئین هر بافتی که در تماس با سرب قرار گیرد به آن متصل می شود. شایع ترین محل های ابتلا ، سلول های اپیتلیال دستگاه گوارش و سلول های اپیتلیال لوله های پروکسیمال کلیه ها است. مغز نیز از نواحی شایع رسوب سرب اضافی است. علایم و نشانه های آن در بزرگسالان عبارت است از افت عملکرد ذهنی ، ضعف عضلانی ، سردرد ، از دست دادن حافظه ، اختلالات خلقی و سقط یا به دنیا آمدن نوزاد نارس در زنان باردار. کودکان ممکن است دچار تحریک پذیری ، بی اشتهایی ، کاهش وزن و مشکل یادگیری شوند.

 

 

حتما بخوانید : آلزایمر چیست و راه های تشخیص و درمان آن کدامند؟

 

مسمومیت با سرب قابل پیشگیری است زیرا بر اثر تماس محیطی با سرب پدید می آید. این تماس که با بالا رفتن سطح سرب در خون مشخص می گردد می تواند باعث آسیب دایمی تقریبا در تمام بخش های بدن شود. با این حال بیشترین اثرات آن بر سیستم عصبی مرکزی و کلیه ها مشهود است که موجب دامنه ای از نشانه ها از مشکلات خفیف یادگیری و رفتاری تا آنسفالوپاتی می گردد. احتمال تماس و ابتلای کودکان زیر شش سال با سرب بیشتر است. سطح سرب خون بهترین آزمایش برای تشخیص و ارزیابی تماس اخیر به صورت حاد یا مزمن می باشد. به علاوه از نمونه های سرب خون برای غربالگری تماس و پایش اثرات درمانی می توان استفاده کرد. سرب موجود در بدن انسان را می توان در خون ، ادرار ، استخوان ها ، دندان ها یا مو اندازه گیری نمود.

این نمونه ها معمولا به منظور تایید نتیجه آزمایش خون یا مستند سازی تماس قبلی با سرب به کار می روند. چنانچه موی بیمار را جمع آوری کرده و بر حسب فواصل زمانی آن را قطعه قطعه کنیم ( بر اساس طول آن از ریشه ) ، می توان زمان تقریبی تماس را تعیین نمود.

 

روش کار و مراقبت از بیمار

ناشتایی : ندارد

لوله ی معمول خون : آبی سلطنتی یا سربرنزی

می توان از سر انگشت حدود 1 ml خون گرفت.

 

نتایج و اهمیت بالینی آزمایش سرب

تماس با سرب : هنوز هم خطر مسمومیت با این فلز سنگین برای کودکانی که در مناطق بین شهری و در مجاورت رنگ های کهنه خانگی و لوله های سربی آب زندگی می کنند وجود دارد.

 

سایر آزمایش های مربوط

پروتوپورفیرین روی

 

 

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید  

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار