اشتراک گذاری:

آزمایش زگیل تناسلی یا HPV که به صورت پوستر است

HPV

آزمایش HPV

 

رنج نرمال آزمایش HPV

فقدان HPV

 

کاربرد آزمایش HPV

آزمایش HPV برای تشخیص عفونت HPV تناسلی در زنانی که آزمون پاپ غیر طبیعی داشته اند انجام می شود.

 

شرح آزمایش زگیل تناسلی

HPV یک ویروس توموری کوچک , بدون انولوپ , دو رشته ای با اسید داکسی ریبونوکلئیک حلقوی (DNA) است که در جنس پاپیلوما ویروس متعلق به خانواده ویروس های پاپووا ویریده طبقه بندی شده است. بیش از 100 نوع HPV شناسایی شده اند که نواحی تناسلی , حلق و دهان را در زنان و مردان آلوده می سازند. حدود 50 نوع از این ها غشاهای اپی تلیال مجرای آنوژنیتال زنان را آلوده می کنند. HPV DNA خود را در ژنوم سلول سرویکال ادغام نموده و تاثیر خود را از طریق فعال کردن انکوژن ها و سرکوب پاسخ ایمنی میزبان اعمال می کند. محصولات پروتئینی HPV مانع از ترمیم DNA و مرگ برنامه ریزی شده سلول می گردند و بدین ترتیب موجب رشد سلولی ناپایدار و بی رویه ای می شوند.

HPV اپیتلیوم تناسلی را مبتلا می سازد و با تماس پوست به پوست انتقال می یابد. بعضی از سوش های HPV موجب زگیل تاسلی می شوند , اما عفونت های HPV اغلب فاقد علایم و نشانه اند. در نتیجه افراد آلوده اغلب از ابتلا و ناقل بودن خود بی خبرند و نا آگاهانه آن را انتقال می دهند. HPV تناسلی را بر اساس قابلیت سرطان زایی و توانایی القای تومورهای ناشی از ویروس به دو دسته ( با ریسک بالا و پایین ) تقسیم می کنند.

رابطه ای تصادفی و واضح میان عفونت HPV و سرطان سرویکس وجود دارد. HPV تقریبا در تمامی موارد بدخیمی های سرویکس در سراسر جهان وجود دارد. زمان نهفته میان اولین تماس با HPV تا ظهور سرطان ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد. خطر پیدایش سرطان سرویکس در زنانی که نتیجه پاپ اسمیر آنان طبیعی بوده است و فاقد عفونت HPV می باشند بسیار اندک است.هم اکنون آزمایش HPV به طور روتین بر روی بیشتر زنان به ویژه زنانی که آزمایش پاپ غیر طبیعی داشته باشند انجام می پذیرد. منابع متعدد حاکی از آن بوده است که بیشتر از 60% زنان دارای پاپ غیر طبیعی از نظر "HPV با ریسک بالا" نیز مثبت می باشد. اگر HPV مثبت شود , بیمار بابد تحت کلپوسکوپی , یا تکرار سیتولوژی قرار گیرد تا از نظر وجود ضایعات وخیم سرویکس از نظر سرطان بررسی شوند. معلوم شده که برخی از عفونت های HPV در زنان جوان شایع تر است و اغلب نیز ( به ویژه در زنان زیر 30 سال ) پسروی می کند. بالعکس اوج عفونت های مداودم و با ریسک بالا در زنان بالای 30 سال است . در نتیجه دستورالعمل اخیر غربالگری توصیه شده که کاربرد بالینی آزمایش HPV محدود به ارزیابی زنان بالای 30 سال و نیز احتمالا زنان جوان تر با ضایعات داخل  اپی تلیال اسکواموس با گرید بالا گردد.همچنین تلفیقی از سیتولوژی سرویکس  و غربالگری HPV DNA نیز به منظور غربال نمودن زنان 30 ساله و بالاتر مناسب است. این مساله که آزمونHPV  بتواند در آینده جایگزین روش معمول بررسی سیتولوژی پاپ اسمیر برای غربالگری سرطان سرویکس گردد , نیاز به مطالعات بیشتری دارد. آزمایش HPV در این زنان معمولا به منزله ی بخشی از غربالگری متداول به آزمایش پاپ اسمیر افزوده شده است. شواهد بالینی فراوانی حاکی از آنند که که غربالگری HPV DNA به همراه سیستم ارزیابی سیتولوژی ( پاپ / تین پرپ ) , در صورت مثبت شدن از دقت بیشتری در مقایسه با غربالگری معمول سرطان سرویکس فقط با پاپ / تین پرپ برخوردار است.

 

حتما بخوانید : سرطان دهانه رحم

 

عوامل تداخل کننده آزمایش HPV

نمونه های سرویکس با تعداد کم سلول از حساسیت این آزمایش می کاهد.

غلظت بالای کرم های ضد قارچی یا ژل های ضد بارداری متواند سبب کاهش حساسیت این آزمون گردد.

 

روش کار و مراقبت از بیمار

ناشتایی : ندارد.

تخلیه شدن مثانه قبل از آزمایش

دو هفته پس از عادت ماهانه

 

نتایج آزمایش و اهمیت بالینی زگیل تناسلی

عفونت HPV : این زنان اغلب دچار شکل مهاجم تر سرطان سرویکس می شوند.

 

سایر آزمایش های مربوط به زگیل تناسلی HPV

آزمایش پاپانیکولا  

 

 

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار