اشتراک گذاری:

تصویری از قرص Buprenorphine

Buprenorphine

قرص Buprenorphine

 

بوپرنورفین به عنوان ضد درد، مسکن قوی و جایگزین مواد مخدر در کلینیک های ترک اعتیاد به کار می‌رود. بوپرونوفین یک مسکن قوی می­باشد که اغلب برای درمان اعتیاد استفاده می شود. این دارو با نام­های تجاری Subutex ,Buprenex ,Temgesic ,Suboxone که حاوی بوپرونوفینHCl در ترکیب با Naloxone HClمی­باشد. از لحاظ درمانی، بوپرونوفین درمان جایگزین برای معتادین به مواد مخدر (مثل هروئین) می­باشد. در درمان جایگزین، بوپرونورفین به اندازه متادون قوی و موثر می­باشد اما میزان اعتیاد آن نسبت به متادون کمتر می­باشد.

بوپرنورفین آگونیست نسبی گیرنده‌های مو و آنتاگونیست قوی گیرنده کاپا است، آگونیستهای نسبی گیرنده مو، به گیرنده مو متصل شده و آن را فعال می‌کنند، اما این فعال کردن کم تر از آگونیستهای کامل صورت می‌پذیرد، به این معنا که با وجود اپیوئید بودن و داشتن عوارض خاص اپیوئیدها همچون سرخوشی و تضعیف سیستم تنفسی، حداکثر اثر آن کم تر از آگونیستهای کامل اپیوئید مانند هروئین و متادون است.

به دلیل میل ترکیبی زیاد به گیرنده مو، با اپیوئیدهای دیگر رقابت می‌کند و اثرات آنها را بلاک می‌کند، و موجب جدا شدن مورفین، متادون و اپیوئیدهای دیگر از گیرنده می‌گردد؛ لذا در بیماری که در بدنش مورفین وجود دارد، ایجاد علائم ترک می‌کند، دیگر آگونیستهای گیرنده مو نمی‌توانند بوپرنورفین را از گیرنده جدا کنند، بنابراین نمی‌توانند اثر آگونیستی اپیوئید روی گیرنده‌های داشته باشند که قبلاً توسط بوپرنورفین اشغال شده است.

 

عوارض جانبی

با مصرف این فراورده احتمال بروز سردرد، سرگیجه، تهوع، سرخوشی، یبوست، احتباس ادراری و دپرسیون تنفسی وجود دارد. در دوزهای بالا و به صورت نادر احتمال تشنج نیز وجود دارد. اعتیادآور است ضمناً خشکی گلو نیز در مصرف این دارو شایع است.

 

مورد استفاده

این تست جهت تشخیص کیفی بوپرونورفین در ادرار است که تنها برای استفاده دارویی و تشخیص in vitro می­باشد. این تست بر اساس روش ایمونوکروماتوگرافی عمل می­نماید و حساسیت این تست ng/ml 10 می­باشد. (Cut off:10ng/mL)

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار