اشتراک گذاری:

تصویری از ترکیب شمیایی داروی Atropine

Atropine

داروی Atropine

 

 Atropineیک داروی آنتی کولینرژیک است. به علت تأثیر ضد اسپاسمی آن و شل کردن دیوار ماهیچه روده، برای برطرف کردن کرامپ های شکمی در سندروم روده تحریک ناپذیر مورد مصرف قرار می گیرد.

 

شرح آزمایش

داروی آتروپین همراه با دیفنوکسیلات که یک داروی ضداسهال است نیز تجویز می شود. اثرات نامطلوب آن در دوز بالا کمک می‌کند تا مصرف اضافی دیفنوکسیلات که یک داروی وابسته ساز است پیشگیری به عمل آید این ترکیب در صورت مصرف زیاد در اطفال خطرناک می باشد. از قطره های چشمی آتروپین برای گشاد کردن مردمک هنگام معاینات چشم و درمان التهاب عنبیه، جسم مژگانی و شبکیه استفاده می شود. همچنین به عنوان بخشی از پیش مداوا قبل از بیهوشی عمومی معمولاً به بیمار داده می شود و گاهی آن را برای حفظ ضربان طبیعی قلب در بلوک قلبی تزریق می‌کنند

در درمان اسپاس پیلور،اسپاسم مجرای گوارشی ،همراه با مرفین در درمان اختلالهای اسپاسمی مجاری صفراوی، در قولنج کلیه، در درمان قاعدگی درد ناک و شب ادراری،برای کاهش تنوس عضلات روده به هنگام عکسبرداری ، برای کاهش تر شحات بزاق و ترشحات دستگاه تنفسی پیش از بیهوشی ، برای جلو گیری از ایست سینوسی و کمی فشار خون ناشی از سوکسینیل کولین ، به عنوان پادزهر در درمان مسمومیت با مهار کننده های کولین استراز ، همراه نئو ستیگمین یا پیرید ستیگمین در رفع آثار مسددهای عصبی-عضلانی و در بیماری پارکینسون مصرف می شود.

این دارو اثر استیل کولین بر گیرنده های مو سکارینی را مهار می کند و بنا برین می تواند روی عضلات صاف ،گیرند های پس عقده ای میو کارد،گره سینوسی و دهلیزی و دهلیزی -بطنی،غدد مترشحه برون ریز، حرکت دستگاه گوارش و تنوس میز نای و مثانه تاثیر به عنوان پاد زهر به کار می رود . اثر ضد سر گیجه حقیقی و پارکینسون ان نیز بدلیل همین اثر در مغز می باشد . در مجموع ،مقادیر کم اترو پین موجب مهار ترشحات بزاق و برونش و تعریق می شود در حالی که تجمع دارو گشاد شدن مردمکها و افزایش سرعت ضربان قلب می گردد.

 

 

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار