اشتراک گذاری:

تصویری از عنصر شیمیایی سم آرسنیک

Arsenic

آزمایش سم آرسنیک

 

آرسِنیک به انگلیسی Arsenic که درفارسی به اکسید آن مرگ موش و سولفید آن زرنیخ گفته می‌شود، عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با علامت As مشخص است و دارای عدد اتمی ۳۳ است. آرسنیک شبه فلز سمی معروفی است که به سه شکل زرد، سیاه و خاکستری یافت می‌شود. آرسنیک و ترکیبات آن به‌عنوان آفت کش بکار می‌روند: علف‌کش، حشره‌کش و آلیاژهای مختلف.

 

شرح آزمایش Arsenic

سم آرسنیک در زمره یکی از سمی ترین عناصر جهان محسوب می شود. حتی تلفظ نام آرسنیک هم حس سمی بودنش را منتقل می کند. در طول تاریخ، با وجود اینکه این ماده به عنوان زهر استفاده می شود در زنجیره ی غذایی ما نفوذ و راه خود را در غذاهای مصرفی ما پیدا کرده است. اما این روزها اوضاع بسیار وخیم تر از گذشته است. با وجود اینکه این ماده به عنوان زهر استفاده می شود، شیوع روز افزون انواع آلودگی ها موجب افزایش سطح آرسنیک در غذاها شده و خطرات جبران ناپذیری برای سلامت بشر پدید آورده است. آلودگی خاک ها و آب به آرسنیک که شبه فلزی سمی و سرطان زاست خطر ورود آن را به چرخه غذایی افزایش می دهد میزان بالای آرسنیک باعث ابتلا به سرطانهای پوست، ریه و مثانه و همچنین بیماری های دیابت و قلبی و عروقی می شود.

 

 

حتما بخوانید : معرفی انواع سرطان و  راه های تشخیص و درمان آنها

 

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار