اشتراک گذاری:

تصویری میکروسکوپی از آنتی بادی بیماری اسکلرودرما

Anti SCL-70 Ab

آزمایش Anti SCL-70 Ab

 

رنج نرمال آزمایش Anti SCL-70 Ab

منفی

 

کاربرد آزمایش Anti SCL-70 Ab

این آنتی بادی برای بیماری اسکلرودرما ( اسکلروز سیستمیک پیشرونده PSS ) ارزش تشخیصی داشته و در 45% از مبتلایان به این بیماری وجود دارد.

 

شرح آزمایش Anti SCL-70 Ab

آنتی بادی Scl-70 نوعی آنتی بادی ضد هسته یی است. نمای ایجاد شده در آزمایش آنتی بادی فلورسنت ضد هسته یی با استفاده از میکروسکوپ ماورای بنفش برای آنتی بادی Scl-70 اختصاصی است. در این نما ، لکه هایی نقطه مانند در سرتاسر هسته مشاهده می شود. این آزمون را می توان به روش فلورسنت ، الیزا (ELISA) و آنزیم ایمونواسی (EIA) انجام داد. آزمایش بر روی رقّت های متوالی نمونه انجام می شود.

PSS اختلالی است که چندین دستگاه بدن را مبتلا می سازد و مشخصه آن التهاب و سپس فیبروز عروق خونی کوچک پوست و اندام های احشایی از جمله قلب ، ریه ها ، کلیه ها و دستگاه گوارش  (GI) می باشد. در این بیماری ماده یی شبه کلاژن در بافت این اعضا رسوب می کند. به طور کلی هرچه تیتر آنتی بادی Scl-70 بیشتر باشد ، احتمال وجود PSS و فعال بودن بیماری افزایش می یابد. انتظار می رود که با کاهش فعالیت بیماری در پی درمان ، تیتر آنتی بادی Scl-70 سقوط نماید.

فقدان این آنتی بادی تشخیص اسکلرودرما را رد می نمایند. این آنتی بادی برای PSS نسبتا اختصاصی است. اما در سایر بیماری های خود ایمن مانند لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) ، بیماری مخلوط بافت همبند (MCTD) ، سندرم شوگرن ، پلی میوزیت و آرتریت روماتوئید نیز گهگاه مشاهده می شود.

آنتی بادی های RNA پلیمر از III در 23_11% مبتلایان به PSS وجود دارد. بیمارانی که از نظر این آنتی بادی ها مثبت هستند ، زیر گروه سرولوژیکی ویژه ای را تشکیل می دهند و معمولا هیچکدام از سایر آنتی بادی هایی که اغلب در مبتلایان به PSS وجود دارد ، همانند آنتی سانترومر یا آنتی Scl-70 را ندارند.

بیماران PSS که دارای آنتی RNA پلیمراز III هستند ، در معرض خطر بالاتر شکل منتشر پوستی اسکلرودرما و احتمال درگیری پوستی بیشتر و بیماری هیپرتانسیو کلیوی می باشند. یک نتیجه مثبت به نفع تشخیص احتمالی PSS است. این اتو آنتی بادی ارتباطی قوی با اسکلرودرمای پوستی منتشر و افزایش ریسک بحران حاد کلیوی دارد. چنانچه نتیجه آنتی بادی های IgG ضد RNA پلیمراز III منفی باشد ، احتمال PSS منتفی نمی گردد ( حساسیت آن 33_11% است).

 

داروهای افزاینده آزمایش Anti SCL-70 Ab

اسید آمینوسالیسیلیک – ایزونیازید – متیل دوپا – پنی سیلین – پروپیل تیواوراسیل – استرپتومایسین – تتراسیکلین

 

روش کار و مراقبت از بیمار

ناشتایی : ندارد

لوله ی معمول خون : قرمز

 

نتایج آزمایش و اهمیت بالینی

  • مثبت

  • اسکلرودرما (PSS)

  • سندرم کرست (CREST) : این سندرم نوعی اسکلرودرما است. در این دو بیماری پاسخی خود ایمنی علیه اندوتلیوم عروق خونی پدید می آید و فیبروز ایجاد می شود. این پدیده به همراه رسوب بافت شبه کلاژنی موجب تغییرات عضوی در پوست ، لوله GI و سایر اندام های داخلی می گردد.

 

سایر آزمایش های مربوط

آنتی بادی ضد هسته یی

 

 

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار