اشتراک گذاری:

تصویر میکروسکوپی آزمایش آنتی کروماتینAnti Chromatin Ab

(آزمایش آنتی کروماتین) 

 

یافته های طبیعی

آنتی بادی های ضد نوکلئوزوم

  • عدم وجود آنتی بادی در رقت های کمتر از 1:20

آنتی بادی ضد هیستون

  • منفی : کمتر از units 0/1
  • غیر قطعی : unit 5/1 _ 0/1
  • مثبت : unit 5/2 _ 6/1
  • مثبت قوی : بیشتر ار unit 5/2

 

کاربرد

این آزمایش به منظور تشخیص لوپوس اریتماتوز سیستمیک ( SLE ) انجام می پذیرد.

 

شرح آزمایش

چندین نوع آنتی بادی کروماتینی ضد هسته یی در ارتباط با بیماری های خود ایمن وجود دارد. نوکلئوزوم ( NCS ) , اتوآنتی ژن _ ایمونوژن اصلی در بیماری لوپوس اریتماتوز سیستمیک ( SLE ) به شمار می رود و آنتی بادی های ضد نوکلئوزوم نیز مارکر مهم فعالیت بیماری محسوب می شوند. آنتی بادی های ضد نوکلئوزوم ( آنتی کروماتین ) نقش کلیدی در پاتوژنز SLE بازی می کند. تقریبا تمامی مبتلایان به SLE دارای آنتی بادی ضد نوکلئوزوم می باشند. آنتی  NCS نیز یکی از آنتی بادی های متعدد ضد هسته ای است که نشانگر وجود بیماری های خود ایمن است , آنتی NCS برای تشخیص SLE از حساسیت 100% و اختصاصیت 97% برخوردار است , آنتی بادی های ضد NCS بیشترین همبستگی را با فعالیت بیماری دارند. افزون بر آن , آنتی بادی های ضد NCS ارتباط تنگاتنگی با آسیب کلیوی ( گلومرولونفریت و پروتئینوری ) همراه با SLE دارند.

در بیماران SLE اتو آنتی بادی های ضد NCS در مقایسه با آنتی DNA , شایع تر است. آنتی بادی های ضد هیستون ( AHA ) در 55_20 % موارد SLE آیدیوپاتیک و 95_80 % موارد لوپوس اریتماتوز ناشی از دارو وجود دارد.اینها در کمتر از 20% سایر انواع بیماری های بافت همبند ظاهر می گردند. این آنتی بادی به ویژه کمک به تشخیص بیماران دچار لوپوس اریتماتوز ناشی از دارو به علت داروهایی مانند پروکایین آمید , کینیدین , پنیسیلامین , هیدرالازین , متیل دوپا , ایزونیاید , اسبوتولول می نماید. AHA دارای چندین زیر گروه می باشد. در لوپوس اریتماتوز ناشی از دارو , نوع خاصی از AHA تولید می شود. در اغلب بیماری های دیگر ( مانند آرتریت روماتوئید , آرتریت روماتئوید جوانان , سیروز صفرای اولیه , هپاتیت خود ایمن و درماتومیوزیت / پلی میوزیت ) انواع دیگری از AHA وجود دارد.

 

تصویر آدرس ایستاگرام گروه پاتوبیولوژی رهسا

 

روش کار و مراقبت از بیمار

ناشتایی : ندارد.

لوله ی معمول خون : قرمز یا طلایی

 

افزایش سطح

  • لوپوس اریتماتوز سیستمیک : شایع ترین بیماری همراه با آنتی بادی های ضد NCS می باشد.
  • لوپوس اریتماتوز ناشی از دارو : شایع ترین بیماری همراه با آنتی بادی ضد HST می باشد.
  • سایر بیماری های خود ایمن : گهگاه بیماری هایی مانند هپاتیت لوپوسی توام با آنتی بادی های ضد NCS می باشند.

 

حتما بخوانید : بیماری لوپوس چیست و چه علائم و درمانی دارد؟

سایر آزمایش های مربوط

آنتی بادی ضد هسته یی ( ANA )

آنتی بادی ضد DNA

 

آنتی کروماتین آنتی بادی اخیرا در بیماران لوپوس مشخص شده است و وجود آن احتمالا نفریت لوپوسی را افزایش می دهد.

روش اندازه گیری به وسیله Elisa بوده و در 69 % بیماران لوپوس ، در 8 % بیماران شوگرن ، 10 % در اسکلروز سیستمیک ، 7 % در سندرم آنتی فسفولیپید اولیه و در افراد نرمال منفی می باشد. افراد مبتلا به لوپوس که این آنتی بادی در ان ها مثبت است دو برابر شانس نفریت لوپوسی بیشتر دارند ، ارتباط معنا داری بین مثبت بودن این تست و فعال بودن بیماری وجود دارد.در مجموع این تست حساسیت و اختصاصیت بالایی برای بیماری لوپوس دارد.

 

 

✅ با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار