اشتراک گذاری:

داروی استامینوفن

Acetaminophen

داروی استامینوفن


نام روش اندازه گیری
HPLC

استامینوفن به انگلیسی Acetaminophen یا پاراستامول (Paracetamol)

 

اطلاعات بالینی داروی استامینوفن

استامینوفن ترکیبی ضد تب،ضد درد بوده و بصورت مجزا یا ترکیب با کدئین،آسپرین و کافئین در دسترس می‌باشد.استامینوفن شایع‌ ترین داروی مصرفی در دنیا است و موارد مصرف عمدی به قصد خودکشی با استامینوفن شایع است.متابولیت حدواسط آن N- استیل-P-بنزوکینون ایمن بوده که توسط ترکیب سیستئین و اسید مرکاپتوریک غیر فعال می‌گردد. برای تشکیل ترکیب سیستئین و اسید مرکاپتوریک وجود گلوتاتیون الزامی است.در موارد استفاده ولانی مدت یا مسمومیت با استامینوفن، ذخایر گلوتاتیون تخلیه می‌گردد و در نتیجه بدلیل تولید N-استیل - P - بنزوکینون ایمین آزاد، آسیب کبدی رخ می‌دهد.مصرف استامینوفن به میزان بیش از 4 گرم در 24 ساعت در افراد الکلیک باعث ایجاد سندرم استامینوفن الکل و نارسائی حاد کبدی می‌گردد.پیش آگهی این افراد به میزان استامینوفن مصرفی و زمان بروز علائم بستگی دارد.

 

کاربرد داروی Acetaminophen

ارزیابی مسمومیت یا تنظیم سطح درمانی دارو – ضد تب و درد. این دارو معمولاً برای درمان تب، سردرد و دردهای خفیف استفاده می‌شود. در صورتی که پاراستامول به همراه ضدالتهاب‌های غیراستروئیدی استفاده شود، می‌تواند در درمان دردهای شدید نیز مؤثر باشد. استامینوفن معمولاً در بیشتر نسخه‌های تجویز شده، برای درمان سرماخوردگی و آنفلوآنزا به‌کار می‌رود. مصرف بسیار بیش از حد آن می‌تواند به مسمویت کبدی منجر شود. مهم‌ترین علت نارسایی برق‌آسای کبد در غرب، مسمومیت‌های ناشی از پاراستامول است. مشروبات الکلی  خطر مسمویت با پاراستامول را افزایش می‌دهند.

 

 با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار