اشتراک گذاری:

تصویری از سلول های سرطانی لوسمی

AML1 ETO PCR

 

لوسمی ها سرطانهایی هستند که در سلول هایی شروع می شوند که بطور معمول در سلولهای مختلف خون ایجاد می شوند. بیشتر اوقات ، لوسمی در اشکال اولیه گلبولهای سفید خون شروع می شود ، اما برخی از لوسمی ها در سایر سلول های خونی شروع می شوند. انواع مختلفی از لوسمی وجود دارد که عمدتاً براساس اینكه سرطان خون حاد (سریع رشد می كند) یا مزمن (رشد آهسته) است و اینکه آیا در سلول های میلوئید یا سلول های لنفاوی شروع می شود ، تقسیم می شود.

 

لوسمی حاد میلوئیدی (AML) در مغز استخوان (قسمت داخلی نرمال استخوانها ، جایی که سلولهای خونی جدید ساخته می شوند) شروع می شود ، اما بیشتر اوقات به سرعت در خون نیز حرکت می کند. بعضی اوقات می تواند در قسمتهای دیگر بدن از جمله غدد لنفاوی ، کبد ، طحال ، سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) و بیضه ها گسترش یابد.

 

در اکثر موارد ، AML از سلولهایی تشکیل می شود که به گلبول های سفید (غیر از لنفوسیت ها) تبدیل می شوند ، اما گاهی اوقات AML در سایر سلول های تشکیل دهنده خون ایجاد می شود. انواع مختلف AML در لوسمی میلوئید حاد (AML) زیرگروه ها و عوامل پیش آگهی مورد بحث قرار گرفته است.

لوسمی حاد میلوئیدی (AML)    

یک سرطان خط میلوئیدی سلولهای خونی است که با رشد سریع سلولهای غیر طبیعی که در مغز استخوان و خون ایجاد می شوند و با سلولهای خون طبیعی تداخل می یابد ، مشخص می شود. علائم ممکن است شامل احساس خستگی ، تنگی نفس ، کبودی آسان و خونریزی و افزایش خطر عفونت باشد. گاهی اوقات ممکن است گسترش در مغز ، پوست یا لثه رخ دهد. به عنوان یک لوسمی حاد ، AMLبه سرعت پیشرفت می کند و در صورت عدم درمان ، بطور معمول طی چند هفته یا چند ماه کشنده است.  

معمولاً در ابتدا با شیمی درمانی و با هدف القاء بهبودی درمان می شود. افراد ممکن است در ادامه به شیمی درمانی ، پرتودرمانی یا پیوند سلولهای بنیادی مراجعه کنند. جهش های ژنتیکی خاص موجود در سلول های سرطانی ممکن است درمان را هدایت کند و همچنین تعیین کند چه مدت احتمال دارد این فرد زنده بماند.

 

حتما بخوانید : سرطان

 

لوسمی میلوئید حاد (AML) نامهای بسیاری دارد ، از جمله سرطان خون حاد میلوسیتیک ، لوسمی میلوژنی حاد ، لوسمی گرانولوسیتیک حاد و لوسمی حاد غیر لنفوسیتیک.

اولین سرانه تشخیص AML معمولاً نتیجه غیر طبیعی در شمارش کامل خون است. در حالی که تعداد زیادی از گلبولهای سفید غیر طبیعی (لکوسیتوز) یک یافته مشترک با لوسمی است و بعضی اوقات انفجارهای لوسمی مشاهده می شود ، AML همچنین می تواند با کاهش جدا شده در پلاکت ها ، گلبول های قرمز یا حتی با تعداد کم گلبول های سفید همراه باشد ( لکوپنی). در حالی که تشخیص احتمالی AML با بررسی اسمیر خون محیطی هنگام وجود انفجار لوسمی در گردش وجود دارد ، تشخیص قطعی معمولاً نیاز به آسپیراسیون و بیوپسی مغز استخوان کافی و همچنین رد آنمیا کم خونی (کمبود ویتامین B12) ، اسیدفولیک دارد. کمبود و کمبود مس.

 

 

حتما بخوانید : معرفی انواع سرطان، علائم و راه های درمان آنها

 

✅ با ما در مسیر سلامتی گام بردارید 

© 2017 تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به آزمایشگاه گروه رهسا می باشد. | طراحی و اجرا توسط شرکت پیوند طب و نرم افزار