دستی از یک بیمار که پرستار میخواهد از دست او خون بگیرد

پذیرش و نمونه گیری

اشتراک گذاری: لگوی پیام رسان تلگرام لگوی پیام رسان واتساپ لگوی شبکه اجتماعی توئیتر لگوی شبکه اجتماعی فیسبوک لگوی شبکه اجتماعی pinterest لگوی شبکه اجتماعی لینکدین

دسته بندی :

پذیرش و نمونه گیری

اولین بخشی که بیمار به آن مراجعه می کند بخش پذیرش است. بخش پذیرش  یک واحد مستقل و مجهز را به خود اختصاص داده است و آرامش را برای مراجعین فراهم آورده است این بخش اولین بخشی است که مراجعین با آن در ارتباط هستند. در این بخش پس ازگرفتن نسخه بیمار و چک کردن تست ها و پرسیدن نام و نشانی فرد و ثبت در سیستم، از او درباره سابقه بیماری و علت مراجعه و اینکه آیا شرایط انجام آزمایش مثل ناشتایی را دارد یا خیر سوال می شود. سپس هزینه آن طبق تعرفه های بیمه طرف قرارداد محاسبه می شود و سپس فرد باید به بخش نمونه گیری مراجعه کند. نمونه گیری توسط افراد با تجربه با سیستم خلأ و بدون استفاده از سرنگ انجام می پذیرد. امکان نمونه گیری در منزل و خارج از محیط آزمایشگاه نیز وجود دارد.

در راستای خط مشی آزمایشگاه و  استانداردسازی بخش نمونه گیری آزمایشگاه به صورت آنلاین به بخش پذیرش آزمایشگاه در ارتباط است و جهت جلو گیری از خطاهای احتمالی  لیبل های ظروف نمونه گیری بیماران بدون تداخل تکنسین چاپ و آماده می شود و سپس بیمار توسط سیستم کامپیوتر بر اساس نوبت به بخش نمونه گیری فراخوان می شود.این بخش با برخورداری از کارکنانی  با تجربه و در محیطی بهداشتی و آرام اقدام به نمونه گیری از مراجعین محترم می نماید. در این بخش پس از تایید و احراز هویت مراجعین، نمونه برداری از آن ها با رعایت شرایط استاندارد انجام می پذیرد. نمونه های مختلف از جمله خون ، ادرار و … بر اساس آزمایش های درخواستی و پس از کنترل، تهیه و تحت شرایط استاندارد در کمترین زمان به بخش جداسازی آزمایشگاه منتقل می گردد.

 

از شاخص های مهم بخش پذیرش و نمونه گیری : 

استقرار سیستم مدیریت کیفیت در قالب استانداردهای ایزو (ISO 10004 + ISO 9001)

رعایت شأن مراجعین محترم با رفتار پسندیده از بدو ورود تا خروج از آزمایشگاه به طوری که خاطره ی خوبی را در ذهن مراجعین ایجاد نماید.

سرعت، دقت و صحت در پذیرش به طوری که میانگین زمان انتظار بیماران از بدو ورود تا خروج کمتر از 30 دقیقه می باشد.

رعایت کامل بهداشت و نظافت محیط و ایجاد فضایی مطلوب برای زمان انتظار

 

 

دپارتمان علمی گروه پاتوبیولوژی رهسا