عکس کامپیوتری از کره زمین که در اطرافش مردم دست در دست هم حلقه زدن دور کره زمین

مسئولیت اجتماعی من چیست؟

اشتراک گذاری: لگوی پیام رسان تلگرام لگوی پیام رسان واتساپ لگوی شبکه اجتماعی توئیتر لگوی شبکه اجتماعی فیسبوک لگوی شبکه اجتماعی pinterest لگوی شبکه اجتماعی لینکدین

منبع انتشار : دپارتمان علمی گروه پاتوبیولوژی رهسا

این روزها بخش زیادی از ذهنمان مشغول کرونا و حواشی آن است."مواظب باشیم به جایی دست...

بیمار شده‌ام؛ مسئولیت اجتماعی من چیست؟

داستان یک تقابل

دوستی داریم که حدود دوهفته قبل در جایی بوده که در مواجهه با چند بیمار مبتلا به کرونا قرار گرفته است. اتفاقاً چند روزی هم هست که مرتب سرفه میکند و تب دارد اما سایر علائم کرونا را ندارد. خودش تقریباً اطمینان دارد که بیمار نیست، ولی مرتب در محل کار همکارانش به او اعتراض میکنند و مدام با عباراتی مانند اینها روبروست:

- چرا امروز سر کار آمدی؟

- تو اصلاً به فکر سلامت ما نیستی؟

- لطفاً فاصلهات رو با ما رعایت کن

- این کار شما خودخواهی است

- تو را به خدا موقع سرفه کردن جلوی دهانت رو بگیر،

- و...

شاکی بود؛ شاکی از بیمعرفتی دوستان و همکاران و این که چطور به خاطر این وضعیت کرونایی مورد بیمهری همکارانش قرار گرفته است. وقتی پیش ما آمد، همان ابتدا شروع به شکوه و شکایت کرد و درعینحال سرفه نیز داشت ! گفت "من که دارم رعایت میکنم. ماسک زدم، علائم دیگر را هم که ندارم. این یک سرماخوردگی ساده است. چرا مردم این قدر خودخواه شدهاند...؟"

این واکنش برایمان جالب و درعینحال عجیب بود. همه این صحبتها را به خودش میگرفت. طوری واکنش نشان میداد که انگار به او گفته اند: "تو خودت کرونایی"

آن روی سکه

این روزها بخش زیادی از ذهنمان مشغول کرونا و حواشی آن است."مواظب باشیم به جایی دست نزنیم، ماسک بزنیم، زود به زود دستها رو بشوییم و ضدعفونی کنیم، حواسمان باشد دستمان به صورتمان نخورد و هزاران موضوع ریز و درشت دیگر که تا همین یک سال پیش اصلاً جایی در مشغلههای روزمره ما نداشتند.

حالا در نظر بگیرید با این حجم فشار روانی، همکاری هم داشته باشیم که بیاید مدام در گوشمان سرفه کند. طبیعی است که آدم از کوره در میرود، طبیعی است که از او انتظار داشته باشیم مراعات سلامت دیگران را بکند.

 

مسئولیت اجتماعی، از حرف تا عمل

در تعریف، مسئولیت اجتماعی، نسبت علاقهمندی هر شخص به اتفاقات جامعه و مشارکت فعال او برای حل مشکلات عمومی است. همه ما در برابر سلامت خود و جامعهمان مسئولیم؛ و این مسئولیت، پایه و اساس اعتماد ما به یکدیگر برای شکل دادن به جامعهای همرنگ و هم سو است. فرقی نمیکند که سالم هستیم یا بیمار، ناقل هستیم یا مبتلا، در هر وضعیتی، وظیفهای متناسب با آن شرایط در برابر اطرافیان داریم.

مثال دوست ما، مثال نیست، واقعیتی است که برای هر یک از ما میتواند اتفاق بیافتد. پس فراموش نکنیم اگر در این وضع قرار گرفتیم، بدانیم که مسئولیت اجتماعی ما ایجاب میکند علاوه بر خودمان مراقب دیگران هم باشیم.

 

enlightenedحتما بخوانید :  فعالیت بدنی در شرایط کرونا

 

چگونه؟ 

هم زمان که برای بهبود خود تلاش میکنیم، مسئول حفظ سلامت اطرافیان نیز هستیم:

- رعایت نکات خودمراقبتی توصیه شده توسط پزشکان

- با انداختن دستکش و ماسکهای استفاده شده در سطل زباله

-عدم رها کردن ماسک و دستکش در کوچه و خیابان

- ماندن در خانه و استراحت کردن تا زمان بهبودی

- عدم گوش دادن به شایعه و اخبار کذب

-عدم نقل یا نشر کلیپ‌ها و فایل‌های بدون منبع موثق

 

 

مطالب بخش مقالات و انتشارات سایت گروه پاتوبیولوژی رهسا تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد

 

 

با ما در مسیر سلامتی گام بردارید