عکسی از فرمول سیمیایی یک عنصر

بیوشیمی

اشتراک گذاری: لگوی پیام رسان تلگرام لگوی پیام رسان واتساپ لگوی شبکه اجتماعی توئیتر لگوی شبکه اجتماعی فیسبوک لگوی شبکه اجتماعی pinterest لگوی شبکه اجتماعی لینکدین

دسته بندی :

بیوشیمی

بیوشیمی یا شیمی حیات، علم مطالعه ساختار و ویژگی‌های مواد موجود در سلول‌ها و بدن جانداران و بررسی واکنش‌های شیمیایی در آنها می‌باشد. بیوشیمی را همه به‌ عنوان شاخه‌ای از زیست‌شناسی می‌شناسند اما شاخه‌ای از شیمی آلی نیز به شمار می‌آید. در واقع نام لاتین واژه‌ی بیوشیمی: Biochemictry خود از دو بخش Bio به معنی "زیست" و Chemistry یا همان "شیمی" تشکیل یافته که برگردان لغوی آن به معنی "زیست‌شیمی" می‌باشد که این خود نشان از تلفیقی بودن این دانش و بین‌رشته‌ایی بودن ماهیت آن بین رشته‌های زیست‌شناسی و شیمی آلی است. دانش بیوشیمی که در آن از روش‌های شیمیدانان برای درک و شناخت فرایندهای فناوری زیستی که درون موجودات زنده روی می‌دهد استفاده می‌شود، دارای اهمیت روزافزونی است؛ تمام گیاهان و جانوران از ترکیب‌های شیمیایی ساخته شده‌اند و وظیفه بیوشیمیست‌ها آن است که ساختمان این مواد و نقش آنها را در حیات موجودات زنده بررسی و شناسایی کنند. کربوهیدرات‌ها، لیپیدها، پروتئین‌ها و اسیدهای نوکلئیک مانند DNA فقط تعدادی از مولکول‌های زیستی هستند که موضوع مطالعه بیوشیمیست‌ها یا همان زیست‌شیمیدان‌ها به شمار می‌آیند.

بیوشیمی به پایه ای برای درک تمام فرآیندهای بیولوژیکی تبدیل شده است. توضیحات را برای علل بسیاری از بیماری ها در انسان ها، حیوانات و گیاهان ارائه کرده است. اغلب می تواند راه هایی را ارائه دهد که از طریق آن بتوان بیماری هایی را درمان کرد.

بیوشیمی تمرکز بر فرآیندهای اتفاق می افتد در سطح مولکولی. این تمرکز بر آنچه که در داخل سلول هایمان اتفاق می افتد، به بررسی اجزای مانند پروتئین ها، چربی ها و اندام ها می پردازد. همچنین به چگونگی ارتباط سلولها با یکدیگر، به عنوان مثال در طول رشد یا مبارزه با بیماری نگاه می کند. 

در این بخش آزمایشات بیوشیمی اختصاصی و عمومی انجام می شود.آزمایشات بیوشیمی اکثرا توسط اتوآنالایزر پیشرفته انجام میگیرد. برخی آزمایشات که در بخش بیوشیمی انجام می شود شامل آزمایشات قند، آزمایش چربی ، اوره ،کراتینین (بررسی عملکرد کلیه) و آنزیم های کبدی ALP, ALT,AST می باشد که به منظور بررسی سلامت کبد انجام می شود. آزمایشات کلسیم و فسفر جهت بررسی سلامت استخوان ها و آزمایش آهن جهت بررسی کم خونی و آزمایشات مربوط به بیماریهای قلبی CPK, LDH,CK-MB انجام میشود.

 

 

 

دپارتمان علمی گروه پاتوبیولوژی رهسا