عکسی از یک خانواده سنتی ، ایرانی که در حال ورود به خانه زیبا و قدیمی خود هستند

الگوی خانوادگی کرونا چیست ؟

اشتراک گذاری: لگوی پیام رسان تلگرام لگوی پیام رسان واتساپ لگوی شبکه اجتماعی توئیتر لگوی شبکه اجتماعی فیسبوک لگوی شبکه اجتماعی pinterest لگوی شبکه اجتماعی لینکدین

منبع انتشار : دپارتمان علمی گروه پاتوبیولوژی رهسا

اولین یافته های بررسی بیماری کرونا در چین، حاکی از ابتلای خانوادگی به این بیماری بود...

 

الگوی خانوادگی کرونا چیست ؟

تغییر الگوی واگیر بیماری به الگوی خانوادگی یعنی چه و چه باید کرد؟ در موج کنونی اپیدمی کرونا در ایران، بسیار شنیده می شود که الگوی انتقال بیماری به شکل ابتلای خانوادگی است. اگرچه که شکل ابتلای خانوادگی از ابتدای اپیدمی وجود داشته است، اما بنا به دلایلی اکنون بیش از پیش این نوع انتقال مشاهده می شود. اما معنای ابتلای خانوادگی و راه پیشگیری از آن چیست؟


اولین یافته های بررسی بیماری کرونا در چین، حاکی از ابتلای خانوادگی به این بیماری بود. دلیل این امر در ابتدا ساده به نظر می رسد اما فرایندها و مسائل مختلفی در وقوع آن دخالت دارد. توضیح ساده  این که به دلیل زندگی افراد یک خانواده در نزدیکی همدیگر و رعایت کمتر مسائل بهداشتی در خانه، درصورت ابتلای یکی از اعضا، ویروس به راحتی می تواند به صورت مستقیم از طریق صحبت کردن، تنفس، عطسه و سرفه و بطور کلی از طریق ذرات ریز تنفسی منتقل شود.

همچنین در صورت ابتلا یکی از اعضا، در صورتی که فرد نیازی به بستری نداشته باشد و در خانه از او پرستاری شود، احتمال دارد بقیه افراد خانه را آلوده کند. براساس مطالعات صورت گرفته، انتقال خوشه ای نقش بسیار مهمی در پیشرفت بیماری کووید-19 دارد. این خوشه ها به ترتیب شیوع و اهمیت عبارتند از: خانواده، بخش های جامعه (مثلا یک مغازه، اداره و...)، بیمارستان، گردهمایی ها، حمل و نقل عمومی و فروشگاه ها.

براساس اظهارنظر برخی کارشناسان، یکی از مهمترین دلایل افزایش انتقال خانوادگی این است که خانواده ها در حال برگزاری مهمانی و دورهمی هستند و کمتر از قبل مسائل بهداشتی را رعایت می کنند. با طولانی تر شدن وضعیت اپیدمی و تاکید به درخانه ماندن، بسیاری از افراد به مرور از این وضع خسته شده و رو به رفتن و یا گرفتن مهمانی های خانوادگی در ابعاد کوچک تا متوسط می کنند و همین امر باعث می شود خوشه های فامیلی و خانوادگی کووید-19 بسیار زیاد شوند.

برای توقف این روند و همچنین پیشگیری از ابتلای خانوادگی و فامیلی به صورت خوشه ای، لازم است برگزاری هرگونه دورهمی، مهمانی و جشن اعم از خانوادگی، دوستانه و همکاران در ابعاد کوچک، متوسط و بزرگ متوقف شود. همچنین در صورت علامت دار یا مشکوک بودن (تماس با فرد آلوده) هریک از اعضای خانواده، بایستی قرنطینه آغاز شود و توصیه های بهداشتی به جد مورد توجه قرار گیرد.

 

enlightenedحتما بخوانید : کودکان و کرونا


نتیجه گیری:

یکی از مهم ترین دلایل ابتلای خوشه ای خانوادگی و فامیلی، افزایش تعداد مهمانی ها و دورهمی هایی است که خانواده ها درآنها شرکت می کنند. برای کاهش این روند لازم است هرگونه دورهمی، مهمانی و جشن اعم از خانوادگی، دوستانه و همکاران در ابعاد کوچک، متوسط و بزرگ متوقف شود.

 

 

مطالب بخش مقالات و انتشارات سایت گروه پاتوبیولوژی رهسا تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد

 

 

با ما در مسیر سلامتی گام بردارید