پیرمردی که روی صندلی نشسته و به دریا نگاه میکند

عوارض میانسالی

اشتراک گذاری: لگوی پیام رسان تلگرام لگوی پیام رسان واتساپ لگوی شبکه اجتماعی توئیتر لگوی شبکه اجتماعی فیسبوک لگوی شبکه اجتماعی pinterest لگوی شبکه اجتماعی لینکدین

منبع انتشار : دپارتمان علمی گروه پاتوبیولوژی رهسا

یکی از عوارض میانسالی افسردگی است. در این سن‌وسال، خواسته های فرزندان، والدین‌ کهن‌ سال...

 

عوارض میانسالی چیست و چطور با آنها مقابله کنیم؟

هر دهه و سن‌ وسالی بحران‌ها و مسائل ویژه خود را دارد. اگر بحران سی سالگی و ماجراهای آن را پشت سر گذاشته باشید، باید بدانید که چالش‌های سنی هنوز ادامه دارند و عوارض میانسالی و بحران‌های مرتبط با آن نیز در راه است. به نظر می‌رسد که همیشه سن‌وسال ماجرایی برای‌مان به همراه دارد. پژوهش و مطالعه‌ای که در سال 2019 درمورد سه میلیون نفر انجام شد نشان داد که افسردگی ناشی از میانسالی یک مقوله جهانی است. زنان درحدود ۴۰سالگی و مردان درحدود ۵۰ سالگی اسیر دام عوارض میانسالی می‌شوند و این حس ‌وحال تا حدود پنجاه‌سالگی با آنها همراه است. اما این احساسات تازه نتیجه چیست؟ در میانسالی، افراد مختلف یاد می‌گیرند که با نقاط ضعف و قوت خود سازگار شوند و برای زندگی ارزش بیشتری قائل باشند. پس چه چیزی باعث می‌شود که احساسات منفی به آنها هجوم آورد؟ برای رفع آنها چه باید کرد؟

افسردگی

یکی از عوارض میانسالی افسردگی است. در این سن‌وسال، خواسته های فرزندان، والدین‌ کهن‌ سال و همچنین مسائل زندگی زناشویی و وظایف شغلی درمجموع فرد میانسال را تحت فشار قرار می‌دهند. نتیجهٔ این فشارهای پی‌درپی افسردگی است. از عوارض میانسالی باید به افسردگی ناشی از فشارهای اطرافیان اشاره کرد.

راه ‌‌حل مشکل : برای رهایی از این حالت، افراد میانسال باید مراقب خودشان باشندورزش، استراحت کافی، تغذیه سالم، معاشرت با دوستان و در صورت نیاز کمک‌گرفتن از مشاوران و روان‌شناسان می‌تواند در رفع فشارها و افسردگی میانسالان مؤثر باشد.

اختلالات تیروئید

افسردگی می‌تواند یکی از نشانه‌های کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید باشد. هرقدر سن‌تان بیشتر باشد، احتمال اینکه افسردگی تنها نشانه مشکلات تیروئیدی باشد بیشتر است. همچنین ممکن است با نشانه‌ای نامحسوس همراه باشد. پرکاری تیروئید با علائمی مانند نوسانات ضربان قلب، لرزش یا خستگی همراه است. کم‌کاری تیروئید هم نشانه‌هایی مانند یبوست و خستگی دارد. به همین دلیل است که، در بعضی موارد، این اختلالات در میانسالان با اختلالات سیستم عصبی یا روده اشتباه گرفته می‌شود.

راه‌ حل مشکل : در صورت بروز مشکلات فوق، حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر یکی از خویشان‌ یا نزدیکان‌تان هم به این مشکل مبتلا بوده است، ضرورت مراجعه به پزشک بیشتر می‌شود.

کاهش ویتامین B12

اگر در سنین میانسالی هستید و احساس بی حالی و کسالت و افسردگی به شما دست داده است، باید بدانید که کمبود ویتامین B12 می‌تواند یکی از عوامل این حالات باشد. هرقدر سن افزایش پیدا می‌کند، کاهش ویتامین B12 هم محتمل‌تر است.

راه‌ حل مشکل : برای اندازه‌گیری میزان B12 بدنتان به پزشک مراجعه کنید. در صورت پایین ‌بودن سطح آن، باید به سراغ روش‌هایی مانند ایجاد تغییرات در رژیم غذایی، مصرف مکمل های غذایی یا تزریق ویتامین بروید. بگذارید پزشک تشخیص دهد که کدام روش برای شما مناسب ‌تر است.

 

 

enlightenedحتما بخوانید : ویتامین های گزوه B را بشناسیم

 

درد مفاصل

یکی دیگر ازعوارض میانسالی که زمینه بروز افسردگی را فراهم می‌کند، وجود دردهایی مزمن در بدن مانند آرتروز و روماتیسم مفصلی است. دردهای مزمن احتمال افسردگی یا مشکلات عصبی را تا سه‌برابر افزایش می‌دهند. اینجاست که چرخه‌ای ناخوشایند شکل می‌گیرد و افسردگی درد را تشدید می‌کند.

راه‌ حل مشکل : ورزش‌کردن، مدیتیشن و گوش‌دادن موسیقی درد مفاصل و افسردگی ناشی از آن را برطرف می‌کند. اگر درحدود یک ساعت در طول روز موسیقی کلاسیک گوش دهید، دردهای آرتروز و همچنین افسردگی‌تان کاهش می‌یابد. اگر این اقدامات به رفع عوارض میانسالی کمکی نکرد، باید به پزشک مراجعه کنید.

 کاهش میل جنسی

با افزایش سن، بدن مردان هورمون تستوسترون کمتری تولید می‌کند. کمبود و کاهش این هورمون نیز یکی از عوامل افسردگی و ناتوانی جنسی است. چنین مشکلاتی باعث کاهش میل جنسی در افراد میانسال می‌شود. کم‌شدن میل جنسی نیز یکی دیگر از عوارض میانسالی است.

راه‌ حل مشکل : بهتر است در سنین میانسالی برای سنجش سطح تستوسترون به پزشک مراجعه کنید. اگر سطح آن کم باشد، باید به فکر هورمون درمانی یا درمان‌های دیگر باشید.

جداشدن فرزندان از والدین

وقتی که کم‌کم به سنین میانسالی نزدیک می‌شوید، فرزندان ‌تان به ‌دلیل تحصیل یا ازدواج از شما جدا می‌شوند. در این دوران به پرنده‌ای شبیه می‌شوید که آشیانه‌اش از جوجه‌هایش خالی شده است. حال، اگر این جدایی با بازنشستگی و یائسگی همراه شود موقعیت دشوارتر می‌شود.

راه‌ حل مشکل : چنین وضعیتی را یک فرصت بدانید. حالا می‌توانید به همسر، دوستان و اقوام نزدیک‌تر شوید. دیگر زمان آن رسیده است که به‌دنبال تفریحاتی بروید که قبلا، باوجود فرزندان در منزل، امکان پیگیری آنها وجود نداشت. به خودتان زمان بدهید تا به موقعیت جدید عادت کنید. اما اگر بعد از چند ماه به موقعیت تازه عادت نکردید، به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات پیش از یائسگی و یائسگی

نوسانات هورمونی، گرگرفتگی و تغییرات زندگی در دوران یائسگی و قبل از آن در تغییرات خلق ‌وخو نقش دارند. اگر در خوابیدن مشکل دارید، سابقه افسردگی دارید یا دچار سندروم پیش از قاعدگی (PMS) هستید، در این دوران گذار احتمالا افسردگی و نوسانات خلق ‌وخو بیشتر به سراغ‌ تان می‌آید.

راه‌ حل مشکل : اگر دچار افسردگی خفیف هستید، روش‌هایی مانند یوگا یا تنفس عمیق را امتحان کنید. سعی کنید کارهایی را انجام دهید که به شما احساس بهتری منتقل می‌کنند. ورزش‌کردن، گردش با دوستان یا شرکت در کلاس‌ها و انجام ‌دادن کارهایی که خلاقیت را شکوفا می‌سازند راهگشا خواهند بود. اگر عوارض میانسالی و افسردگی ناشی از آن به ‌طور جدی ‌تر و طولانی‌ تر به سراغ‌ تان آمد، دارودرمانی یا جلسات مشاوره روانشناسی هم مفید خواهد بود.

مصرف الکل

یک نفر از هر چهار نفر میانسال که الکل مصرف می‌کند به افسردگی شدید مبتلا است. برخی از میانسالان در مواجهه با موقعیت‌های استرس‌زا، مانند بازنشستگی و مرگ همسر، به مصرف الکل بیشتر روی می‌آورند. باوجوداین، بسیاری از افراد عوارض مصرف الکل در میانسالی را به حساب مشکلاتی دیگر می‌گذارند که به الکل ربطی ندارند.

راه‌ حل مشکل : ترکیبی از داروها می‌تواند به افسردگی و مشکلات ناشی از مصرف الکل پایان دهد. مشاوره‌درمانی فردی یا گروهی هم محرک‌های مصرف الکل را کاهش می‌دهد.

ابتلا به دیابت نوع دوم

آیا در اندازه‌گیری قند خون خود سهل‌انگار هستید؟ سطح قند موجود در خون‌تان در نوسان است؟ افسردگی یکی از عوارض رایج و خطرناک بسیاری از بیماری‌های مزمن مانند دیابت نوع ۲ است. افسردگی می‌تواند مانع رسیدگی صحیح به مشکلات ناشی از دیابت شود.

راه‌ حل مشکل : اگر بیش از دو هفته افسرده بودید، حتما به پزشک مراجعه کنید. جلسات مشاوره، دارودرمانی و کنترل بهتر دیابت باعث می‌شود که با افسردگی و دیابت بهتر مبارزه کنید.

 

 

enlightenedحتما بخوانید : دیابت

 

اثرات بازنشستگی

اگر دلیل بازنشستگی‌ شما مشکلات جسمانی یا دلایل این‌چنینی باشد، احتمال دچارشدن‌ شما به افسردگی افزایش پیدا می‌کند. نبود امنیت مالی بعد از بازنشستگی و ازدست‌دادن حلقه‌های ارتباط اجتماعی ازجمله دلایلی است که بازنشستگی را به یکی از عوامل افسردگی و عوارض میانسالی تبدیل می‌کند.

راه‌حل مشکل : کسانی که در دوران بازنشستگی، فعال باقی می‌مانند معمولا شادتر هستند. پس بهتر است در این دوران مهارت‌های تازه یاد بگیرید، به کلاس‌های مختلف بروید یا ورزش کنید. منعطف باشید. مثلا اگر به‌دلیل وضعیت جسمانی یا مالی نمی‌توانید مدام سفر کنید، فیلم ببینید یا از موزه‌ها و اماکن دیدنی بازدید کنید.

خواب نامناسب در دوران میانسالی

بی خوابی و دیگر اختلالات خواب، که در میانسالی شایع هستند، با افسردگی ارتباطی تنگاتنگ دارند. بی‌خوابی می‌تواند یکی از علائم افسردگی باشد. اگر بی‌خواب هستید اما احساس افسردگی ندارید، در معرض دچارشدن به تغییرات خلق‌وخو قرار خواهید گرفت.

راه‌حل مشکل : از پزشک درباره علت و ریشه مشکلات خواب‌تان سؤال کنید و به‌دنبال راهکاری برای درمان باشید. عادت‌های صحیح خوابیدن مانند تنظیم ساعت خواب را یاد بگیرید و با ورزش‌کردن، پرهیز از مصرف کافئین، مصرف الکل یا نیکوتین از مشکلات و اختلالات خواب جلوگیری کنید.

تنهایی

حضور در اجتماع و داشتن حلقه‌های متنوع ارتباطات می‌تواند به کاهش افسردگی و جلوگیری از افسردگی کمک کند. برخی از پشتیبانی‌های عاطفی و اجتماعی از انواع دیگر آن مفیدتر هستند.

راه‌حل مشکل : ارتباط‌‌تان را با دوستان و اعضای خانواده حفظ کنید. به کمک تکنولوژی های جدیدی که اینترنت در اختیارتان قرار می‌دهد ( مثلا تماس تصویری) با دوستان و اقوامی که از شما دور هستند در ارتباط باشید.

مصرف قرص‌های فشارخون

آیا افسردگی از طریق مصرف قرص‌های فشار خون و قرص‌های دیگر هم به سراغ‌ تان می‌آید؟ بله! بعضی از قرص‌ها مانند داروهای فشار خون، انواع آنتی‌بیوتیک، محصولات ضد آکنه، استروئید و داروهای ضد آریتمی هم می‌توانند به بروز افسردگی بینجامند.

راه‌ حل مشکل : اگر قرص و داروهای تازه‌ای استفاده می‌کنید، حتما درباره اثرات آنها بر تغییرات خلق ‌وخو از پزشک بپرسید. اگر داروهای‌تان عوارضی در این زمینه دارند، باید به‌دنبال جایگزین باشید.

مشکلات قلبی در سنین میانسالی

پس از تشخیص بیماری های قلبی، ازسرگذراندن حمله قلبی یا جراحی‌های قلبی، ابتلا به افسردگی امری شایع است. بسیاری از افراد در مواجهه با این مشکلات دچار افسردگی‌های بلندمدت می‌شوند. درعین‌حال، خود افسردگی می‌تواند مشکلات قلبی را بیشتر کند.

راه‌ حل مشکل : رژیم غذایی سالم و خواب کافی، متعادل ورزش‌کردن، استفاده از روش‌های آرام‌سازی ( ریلکسیشن) و پیوستن به جمعیت‌های حمایتی به بهترشدن اوضاع‌ شما کمک خواهند کرد. اگر افسردگی ناشی از بیماری ها و مشکلات قلبی فروکش نکرد، باید به پزشک مراجعه کنید تا از طریق مشاوره یا مصرف داروهای ضد افسردگی به شما کمک کند.

غم و اندوه

عزاداری و غمگین‌شدن بعد از فقدان همسر و عزیزان امری طبیعی است. در افراد میانسال، افسردگی ناشی از این غم به‌شکل مشکلات حافظه، گیجی، انزوا و دوری از اجتماع بروز می‌کند. غم و افسردگی از عوامل مرگ‌هایی هستند که براثر مشکلات قلبی به وقوع می‌پیوندند.

راه‌ حل مشکل : اگر عزادار هستید، گریه کنید و غمگین‌بودن را حق طبیعی خود بدانید. احساسات‌تان را بروز دهید و از آنها برای دوستان خود بگویید. همچنین، مشاوره با یک کارشناس یا حاضرشدن در آن گروه‌های اجتماعی که دغدغه‌های مشابه دارند می‌تواند به بهبود شما کمک کند.

مشکلات سلامتی و جسمی

مشکلات جسمی و بیماری‌های گوناگون مانند ابتلا به پارکینسون یا تجربه سکته مغزی می‌تواند موجب افسردگی شود. ممکن است سکته روی بخش‌هایی از مغز اثر بگذارد که با خلق‌وخو مرتبط است.

راه‌ حل مشکل : واقع ‌بین اما مثبت ‌نگر باشید. سعی کنید یاد بگیرید که با عوارض جسمانی بیماری‌های میانسالی کنار بیایید. اجازه ندهید که آنها مانع زندگی شاد و آرام شما شوند. به‌محض مشاهده علائم افسردگی سریعا به پزشک مراجعه کنید تا در دام آن اسیر نشوید.

نشانه‌های کهولت

احساس می‌کنید که کمی فراموش‌کار شده‌اید و مشکلات حافظه در حال ظهور هستند؟ ازدست‌ رفتن حافظه قوی می‌تواند نشانه ‌ای از زوال عقل یا افسردگی باشد. نشانه‌ها و علائم افسردگی و زوال عقل گاهی شبیه یکدیگر هستند. البته بروز هر دوی این مشکلات محتمل است. افرادی که به مشکلات زوال عقل مانند آلزایمر دچار هستند معمولا به افسردگی هم دچار می‌شوند.

راه‌ حل مشکل : اگر نمی‌دانید که علائم به‌وجودآمده از چه مشکلی برآمده‌اند، به پزشک مراجعه کنید تا در شناسایی و رفع مشکلات‌تان به شما کمک کند.

 

 

 

مطالب بخش مقاله و انتشارات سایت گروه پاتوبیولوژی رهسا تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد

 

 

با ما در مسیر سلامتی گام بردارید

 

برای دانلود این مقاله کلیک کنید