تصاویری از چند دکتر در حال کار با میکروسکوپ

آزمایشگاه خوب چه ویژگی هایی دارد؟

اشتراک گذاری: لگوی پیام رسان تلگرام لگوی پیام رسان واتساپ لگوی شبکه اجتماعی توئیتر لگوی شبکه اجتماعی فیسبوک لگوی شبکه اجتماعی pinterest لگوی شبکه اجتماعی لینکدین

منبع انتشار : دپارتمان علمی گروه پاتوبیولوژی رهسا

مهمترین و شاید حیاتی‌ترین پارامتر در انتخاب یک آزمایشگاه خوب، صحت و دقت در نتایج آزمایش است

 

آزمایشگاه خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از دغدغه‌های بزرگ بیماران و خانواده‌های ایشان در روند تشخیص بیماری، یافتن آزمایشگاه خوب با نتایج دقیق است که بتواند به سرعت پزشک را در تشخیص صحیح بیماری یاری دهد.

 

فضای آزمایشگاه و محیط پذیرش

اگرچه بخشی از افرادی که به آزمایشگاه مراجعه می‌کنند، در سلامت بوده و صرفا جهت آزمایش‌ های چکاپ دوره ای مراجعه می‌کنند، نباید این نکته را فراموش کرد که تعداد مراجعانی که به جهت تشخیص بیماری خود به آزمایشگاه می‌آیند بسیار قابل توجه است. پر واضح است که این دسته از افراد که دارای علائم هستند، استرس زیادی تا گرفتن جواب آزمایش خود خواهند داشت. علی الخصوص افرادی که به بیماری های بدخیم و یا سرطان مشکوک هستند
از این رو طراحی دکوراسیون و فضای داخلی یک آزمایشگاه خوب به گونه ای خواهد بود که یک فضای آرامش‌بخش را برای مراجعان فراهم آورد تا در زمان انتظار و مراحل نمونه گیری حتی الامکان از شدت اضطراب و نگرانی ایشان بکاهد. استفاده از دستگاه‌های نوبت‌دهی و سایر المان‌هایی که می‌تواند زمان انتظار را برای مراجعین دلنشین‌تر سازد همه از مواردی است که در انتخاب افراد تاثیرگذار است. استفاده از مانیتورهایی که فیلم های آموزشی در خصوص سلامت پخش می‌کنند و یا پخش موسیقی آرامش بخش می‌تواند، مدت زمان انتظار را دلنشین‌تر سازد.  صندلی های انتظار و فضای نشیمن هم یکی دیگر از این المان های مورد توجه است که نباید از آن غافل شد. با توجه به اینکه مراجعان قبل از انجام برخی آزمایش ها و تست ها باید ناشتا باشند، ایجاد یک فضا جهت پذیرایی از افراد می‌تواند یکی دیگر از ویژگی های یک آزمایشگاه خوب باشد.
یکی دیگر از بخش های مهم در آزمایشگاه های تشخیص طبی سرویس بهداشتی است. وضعیت بهداشتی و تعداد مناسب دستشویی یکی از پارامترهای مهم در یک آزمایشگاه خوب می‌باشد.

پرسنل پذیرش و برخورد آنها با مراجعان

در کسب و کارهای خدماتی یکی از مهمترین پارامترهای تاثیرگذار در ذهن افراد، برخورد کادر و پرسنل پذیرش است. پرسنل آموزش دیده و مجرب علاوه بر اینکه با رفتار خود در ذهن مراجعه کننده تاثیر مثبتی خواهند گذاشت، می‌توانند روند خدمت رسانی و در نتیجه مدت زمان انتظار را در آزمایشگاه کاهش دهند. برخورداری از نمونه گیران مجرب و حرفه ای باعث می‌شود تا مراجعان و بیماران بدون دغدغه آزمایش خون خود را به انجام رسانند. یکی دیگر از مزایای آزمایشگاه پزشکی خوب داشتن بخش نمونه گیری کودکان است. از آنجا که نمونه گیری از کودکان از حساسیت بالایی برخوردار است، حضور کادر مجرب و متخصص برای بخش کودکان علاوه بر اینکه تجربه خوشایندی را در ذهن کودک ایجاد خواهد کرد، باعث خشنودی و رضایت خاطر والدین خواهد بود

 

صحت و دقت نتایج آزمایش

مهمترین و شاید حیاتی‌ترین پارامتر در انتخاب یک آزمایشگاه خوب، صحت و دقت در نتایج آزمایش است. این امر به جز در اختیار داشتن متخصصان آزمایشگاهی مجرب و تجهیزات و دستگاه های پیشرفته و کیت های معتبر میسر نخواهد بود. استفاده از دستگاه های تمام اتوماتیک خطای انسانی را کاهش داده و علاوه بر بالابردن دقت، سرعت در ارائه نتیجه آزمایش را بالا می‌برد. یکی از مواردی که گاها افراد از آن اطلاع ندارند موضوع لجستیک زنجیره و سرد و انتقال نمونه‌هاست. بسیاری از آزمایشگاه ها بخشی یا همه نمونه‌ها را جهت انجام آزمایش به آزمایشگاه های مجهز بزرگتر ارسال می‌کنند. این بدان  معناست که نمونه گرفته شده از شما توسط پیک مخصوص آزمایشگاه انتقال پیدا می‌کند. یکی از پارامترهای مهم در صحت نتیجه آزمایش انتقال نمونه در شرایط استاندارد دمایی و در مدت زمان مشخص است. از این رو داشتن یک سیستم لجستیک استاندارد و سریع که بتواند نمونه را به درستی به آزمایشگاه اصلی انتقال دهد بسیار حائز اهمیت می‌باشد. در نتیجه می‌توان گفت یک آزمایشگاه خوب قوانین و مقررات سختگیرانه ای در خصوص انتقال نمونه‌ها و زنجیره سرد خود خواهد داشت.

گستره وسیع آزمایش ها

یکی دیگر از مشخصه‌های آزمایشگاه خوب، گستره آزمایش‌هایی است که قادر به انجام آن است. هرچه این طیف گستره‌تر باشد و آزمایشگاه بتواند تمامی آزمایش های درخواستی پزشک را انجام دهد، بیمار را از مراجعه به سایر آزمایشگاه ها بی نیاز خواهد کرد

 

سرعت پاسخ دهی و سهولت در اخذ جواب آزمایش

یکی از عواملی که در درمان  بیماری مهم است، تشخیص سریع و زودهنگام آن است. از این رو می‌توان گفت در کنار صحت و دقت، سرعت در جوابدهی از مهمترین ویژگی‌های یک آزمایشگاه خوب است. با رشد تکنولوژی و استفاده از خدمات اینترنتی و الکترونیکی امکان جوابدهی آنلاین یکی از بایدهای آزمایشگاه‌های مدرن امروزی است که باید به آن توجه ویژه نمود. حال اگر این امکان وجود داشته باشد که افراد بتوانند سابقه نتایج آزمایش‌های خود را طی چند سال در پرونده الکترونیک خود مشاهده کنند و یا پزشک معالج آنها به این اطلاعات دسترسی داشته باشد، بی شک تاثیر به سزایی در روند درمان و حتی تشخیص به هنگام بسیاری از بیماری ها خواهد داشت.

 

آزمایشگاه تشخیص پزشکی در نزدیک محل زندگی

افرادی که در شهرهای بزرگ، علی الخصوص در تهران زندگی می‌کنند با توجه به تجربه‌ی ترافیک‌های سنگین همیشه در تلاش هستند تا برای برطرف کردن نیازهای خدماتی خود به نزدیک ترین مکان مراجعه کنند. از این رو پارامتر دسترسی راحت به محل سکونت و یا نزدیکی به مراکز درمانی و کلینیک‌ها یکی از مواردی است که افراد در انتخاب آزمایشگاه به آن توجه می‌کنند. موقعیت مکانی مناسب و داشتن فضای پارک کافی  نیز یکی از مهمترین دغدغه‌های افراد در شهری مثل تهران می‌باشد.

 

با خدمات آزمایش در منزل، آزمایشگاه را به منزل بیاورید

مراجعه به آزمایشگاه و انجام تست‌های پزشکی، آن‌هم در شرایط سختی مانند همه‌گیری‌های ویروسی، یکی از سخت‌ترین و در عین حال پرخطرترین کارهایی است که شاید در زندگی خود انجام دهید. این روزها به لطف گسترش خدمات آزمایش در منزل، دیگر نیازی نیست برای انجام آزمایش‌های خود، به‌صورت حضوری به آزمایشگاه مراجعه کرده و ریسک بیماری‌های متعدد را به جان بخرید.

باوجود نوپا بودن خدمات آزمایش در منزل، این سرویس در مدت زمان بسیار کوتاهی جایگاه خود را در حوزه‌ی خدمات پزشکی به ‌دست آورده و با استقبال بسیار بالای بیماران روبرو شده است. آزمایش در منزل، به‌خصوص در ماه‌های گذشته که دنیاگیری کرونا، ترس و وحشت را به جان مردم انداخته است، توانسته بار بزرگی را از دوش افراد برداشته و آرامش خاطر را برای آنان به همراه داشته باشد. این روزها دیگر کسی نیست که این خدمات را غیرضروری تلقی کند یا منکر مزایای آن شود؛ بلکه برعکس، همه با ضرورت این خدمت نوپا آشنا بوده و در مواقع مورد نیاز نیز از مزایای متعدد آن بهره‌مند می‌شوند.

این روزها، تست کرونا رایج‌ترین تستی است که در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و بیمارستان‌ها انجام می‌شود. درکنار ضرورتی که برای انجام این تست و اطلاع از وضعیت خود در هنگام بروز علائم بیماری دارید، به دلیل فشار روانی ناشی از همه‌گیری کرونا، برخی از افراد نیز دچار استرس بیش از اندازه شده و تصور می‌کنند که به این بیماری مبتلا شده‌اند.

گروه پاتوبیولوژی رهسا؛ پیشرو در خدمات آزمایش در منزل

استفاده از خدمات آزمایش در منزل، به‌خصوص در شرایط کنونی جامعه که ویروس کرونا سلامتی انسان‌ها را تهدید می‌کند، بهترین گزینه‌ای است که برای حفظ سلامتی خود و خانواده‌تان می‌توانید انجام دهید. کاملا طبیعی است که برای برخورداری از این خدمات، به دنبال مرکزی مطمئن باشید که ضمن داشتن تجربه و تعهد لازم در این زمینه، خدمات مورد نیاز شما را نیز در سریع‌ترین زمان ممکن و با هزینه‌ای مناسب، در اختیارتان قرار دهد. گروه پاتوبیولوژی رهسا، با داشتن کادری مجرب و متعهد، خدمات مورد نیاز را در اختیار شما قرار داده و سلامتی را برایتان به ارمغان خواهد آورد. این مرکز با مجهز بودن به پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های روز دنیا و سیستم پاسخگویی اینترنتی، هر آنچه را که از یک مرکز آزمایشگاهی حرفه‌ای انتظار دارید، به شما عرضه می‌کند.

 

 

با ما در مسیر سلامتی گام بردارید